Okunma

Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi!


27 Mayıs 2018 Pazar 14:34
Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi!

Bilindiği üzere büyük teknoloji şirketleri, açıklarını bulmak ve onları hackerların eline teslim etmemek için bazı ödüllü güvenlik programları düzenliyor. Bunlardan biri olan Google da güvenlik açıklarını bulanlara çeşitli ödemeler yapıyor. Bunlardan en sonuncusu 17 yaşındaki Uruguaylı Ezequiel Pereira oldu.

Bulduğu güvenlik açığı ile Google’dan 36 bin dolar kazanmayı başaran Pereira için bu ilk para ödülü olmadı. Arama motoru devinden daha önce de çeşitli meblalarda dört adet daha para ödülü kazanmış olan bu lise öğrencisi, ilk bilgisayarına 10 yaşındayken sahip oldu. 11 yaşında çeşitli programlama dilleri ile tanışan ve bu alanda kendini geliştiren Ezequiel Pereira, farklı kodlama tekniklerini de öğrenmeye başladı. İlk açığını 2016 yılında buldu ve karşılığında 500 dolar gibi düşük bir para ödülüne sahip oldu.

Google açıklarını ders aralarında buluyor!

Bu kazandığı paradan sonra yılmayan ve açıkları bulmaya devam eden Uruguaylı lise öğrencisi, beşinci ve en karlı açığını da bularak adından söz ettirmeye başladı. Şirket içi iletişim programlarında bulduğu bir açık ile 36 bin dolar kazanan Pereira, ikinci bulduğu açık ile 10 bin dolar kazandığını ve bunu yalnızca ders arasındaki bir molada yaptığını söyledi.

google

Kazandığı paraları bilgisayar mühendisliği programlarına sahip olan ABD üniversiteleri için burs kazanma amacıyla biriktirdiğini söyleyen Pereira, bu ödül programları ile daha çok para kazanacak gibi görünüyor.

Google, bu ödül programı ile geçtiğimiz yıl 274 farklı güvenlik açığı bulan iyi niyetli hackerlara toplamda 2.9 milyon dolar dağıttı. Bu dağıtılan ödüllerde en yüksek ödülü 112.500 dolar ile bir hacker kazanmıştı.

 
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi!”

  1. Kerim dedi ki:

    Acik neydi ki haci. Bir de burs kazanma amacıyla kazandigi paralari biriktiriyor ne demek? Burs icin para gerekmez, onlar para veriyor. Dur senin o mantigini anlamadim. Anlamak da istemiyorum. Haci ne ettin oyle?

" Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, açığını bulan bir öğrenciye 36 bin dolar verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "