Google, açık bulanlara 6.7 milyon dolar ödedi


06 Şubat 2021 Cumartesi 15:43
ABONE OL
Google, açık bulanlara 6.7 milyon dolar ödedi

Android ve Chrome gibi hizmetlerinde oluşan güvenlik açıklarını bulanlara her yıl milyonlarca dolar ödeyen Google, 2020’de de kesenin ağzını açtı. ABD merkezli teknoloji devi, ürünlerindeki arka kapıları ve hataları keşfeden kişilere geçtiğimiz yıl tam 6,7 milyon dolar ödediğini açıkladı.

Google, hata ödül programında yine para yağdırdı

Dijitalleşme hacmimizin yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artması, internetteki ayak izimizin de aynı oranda büyümesine neden oluyor. Bunun bir yansıması olarak şirketler de, onlara emanet ettiğimiz verilerimizi koruyabilmek adına dijital güvenlik konusuna büyük bir önem veriyor.

Google, kimileri tarafından günümüzün ‘sanal diktatörü’ olarak nitelendirilse de, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Güvenlik Açığı Ödül Programları sayesinde hizmetlerinde oluşan açıkları ve hataları hızlı bir şekilde tespit edip, aksiyon alabiliyor.

google hata ödül

2019’da Android, Chrome ve Google Pay gibi servislerindeki güvenlik açıklarını bulan kişilere 6,5 milyon dolar dağıtan internet devi, ödül havuzunu yıldan yıla artırmaya devam ediyor.

Google tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılında Google ürünlerinde açık tespit eden 62 ülkedeki 662 güvenlik araştırmacısına toplam 6,7 ​​milyon dolar para ödülü verildiği ifade edildi. Bu yüksek meblağ, şirketin bugüne kadar hata ödül programı kapsamında güvenlik araştırmacılarına ödediği en büyük para ödülü olarak kayıtlara geçti.

google

Ödül havuzunun çoğunu, Google Chrome’daki açık ve hatalara yönelik yapılan ödemeler oluşturdu. Şirket, tespit edilen 300 hata için güvenlik araştırmacılarına 2,1 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını açıkladı.

Toplam ödül miktarı 21 milyon dolara ulaştı

Android işletim sisteminde keşfedilen hatalar için 1,74 milyon dolar ödül dağıtan Google, uygulama marketi Play Store‘un en popüler Android uygulamalarında bulunan hatalar için de 270 bin dolar ödeme gerçekleştirdi. Teknoloji devi, bu yıl 10’uncu yılına giren Güvenlik Açığı Ödül Programları kapsamında bugüne kadar toplam 21 milyon dolar ödediğini açıkladı.

Google ayrıca şirketin dijital güvenlik alanındaki yenilikçi projeleri finanse etmek için hayata geçirdiği hibe programı çerçevesinde, güvenlik araştırmacılarına 400 bin dolardan fazla ödeme yaptığını söyledi.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google, açık bulanlara 6.7 milyon dolar ödedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, açık bulanlara 6.7 milyon dolar ödedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, açık bulanlara 6.7 milyon dolar ödedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  2. 2 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  3. 3 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  4. 4 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  5. 5 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  6. 6 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  7. 7 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  8. 8 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  9. 9 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  10. 10 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!