Google’dan Microsoft’a ‘açık web’ eleştirisi


12 Mart 2021 Cuma 22:06
ABONE OL
Google’dan Microsoft’a ‘açık web’ eleştirisi

Çevrimiçi haberler konusunda Microsoft’tan memnuniyetsizliğini belirten Google, firmaya sert bir eleştiri getirerek rakiplerini alt etmek için açık web çalışma şeklini kırmakla suçladı.

Google açık web konusunda Microsoft’u suçladı

Google şirketin gazeteciliği ve yayıncıları destekleme çabalarını baltalamak için Microsoft tarafından yapılan bir saldırı olduğunu belirterek konuyla ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Ocak ayında Google, haber yayıncılarına içerikleri için ödeme yapmaya zorlayacak bir yasaya yanıt olarak arama motorunu Avustralya’dan kaldırmakla tehdit etmiş, Avustralya da yasayı Şubat ayında iptal edip Google’ın News Corp. ve diğer yayıncılarla hizmetlerinin Avustralya’da sunulmaya devam etmesini sağlamıştı.

Tüm bunların ortasında da Microsoft, Avustralya’nın yeni yasasına destek verdiğini belirterek içerik için haber kaynaklarına ödeme yapmak yerine çevrimiçi platformlar kurulması çağrısında bulundu. Google da Microsoft’un olaya dahil olmasından memnun kalmadığını dile getirdi. Google’ın paylaştığı blog gönderisinde küresel ilişkiler sorumlusu Kent Walker, “Artık kendilerine hizmet eden iddialarda bulunuyorlar ve hatta bir rakibi alt etmek için açık web’in çalışma şeklini kırmaya istekli oluyorlar” diye konuştu.

Google açık web konusunda Microsoft'u topa tuttu

Walker ayrıca, “Microsoft’un bize saldırmak konusunda yeni keşfettiği ilginin SolarWinds saldırısının hemen ardından ve on binlerce müşterisinin büyük Microsoft güvenlik açıkları aracılığıyla aktif olarak saldırıya uğramasına izin verdiği bir anda geliyor. Bu da hiç tesadüf değil. Micrososft sistemindeki güvenlik açıkları konusunda uyarıldı, sömürüldüklerini biliyorlardı ve şu anda müşterileri ‘Büyük E-posta Soygunu’ olarak adlandırılan şeyin parçalarını almaya çalışırken hasar kontrolü yapıyor” diyerek firmayı eleştirdi.

Google’ın bu açıklamaları, aynı zamanda Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin özgür ve çeşitli bir basın için rekabetin antitröst ve ticari yönlerine baktığı anlamına geliyor. Google, Google Haberler’den para kazanmadığını savunurken, Microsoft bunun daha çok karmaşık olduğunu ve Google Arama reklamlarını, reklam teknolojisi işini, reklam teknolojisi araçlarını ve Google’ın genel tüketici veri kümesini içerdiğini savunuyor.

Son olarak Google ve Microsoft, yayıncıların arama devi ve Facebook’un hakim olduğu dijital reklam endüstrisi üzerinde daha fazla kontrole sahip olamayacağı konusunda anlaşmazlık içinde olduğunu da belirtmek gerekir.
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
29 gün önce

Yesinler birbirini

Alper Çağlar
Alper Çağlar
29 gün önce

Google Fransa’da haber içeriği kaynaklarına yüzmilyonlarca dolar ödeme yapmayı kabul etmişti. Papaz olduğu ülke zayıfsa orayı terk etmekle tehtid ediyor, güçlü bir ülkeyse parayı tıkır tıkır sayıyor çünkü aralara sıkıştırdığı reklam sahiplerinden ödediğinden kat kat fazlasını elde ediyor. Google’nin açık ve özgür web anlayışının ücretsiz Whatsapp olayından hiçbir farkı yok.. İkiside ürünlerini yem olarak kullanıyor.. Aslında ücretsiz olan tek şey kullanıcıların verileri.. Paradan daha değerli..

" Google’dan Microsoft’a ‘açık web’ eleştirisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Microsoft’a ‘açık web’ eleştirisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Microsoft’a ‘açık web’ eleştirisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!