Okunma

Google Ağır Konuştu


03 Şubat 2008 Pazar 22:00
Google Ağır Konuştu

Google
, Microsoft‘un son hamlesinden hoşlanmamış olacak ki blogunda yayınlanan yazıda bu konuya değiniyor ve durumdan hoşnutsuzluk dile getiriliyor. Öyle ki satın alma girişimine "düşmanca" anlamına gelen "hostile" yakıştırması bile yapılmış. Aşağıda bu açıklamanın Türkçe mealini bulabilirsiniz. Hatırlatalım, başlık bize ait.

Google Zehir Zemberek

"İnternetin açıklığı Google‘ı -ve Yahoo‘yu- mümkün kılan şeydir. Kullanıcıların yararlı bulduğu iyi bir fikir hızlıca yayılır. Bu fikir etrafında işletmeler kurulabilir. Kullanıcılar sürekli yenilikten kârlı çıkarlar. İnterneti bu kadar heyecan verici yapan unsur budur.

Öyle ki Microsoft‘un Yahoo için verdiği düşmanca teklif, rahatsız edici soruları akla getiriyor. Bu, basitçe bir mali anlaşmadan çok bir şirketin diğerinin kontrolünü ele alması anlamına geliyor. Bu aynı zamanda internetin temelindeki açıklık ve yenilikçilik ilkelerinin korunmasıyla ilgili.

Microsoft geçmişte PC alanında yaptığı uygunsuz ve usulsüz etkiyi şimdi de internet alanında yapmaya teşebbüs ediyor olabilir mi? İnternet rekabetçi yeniliği ödüllendirirken, Microsoft sıklıkla kendine ait tekeller oluşturma -ve sonrasında baskınlığını yeni, benzer pazarlara yayma-  çabasında.

Microsoft‘un Yahoo‘yu satın alması, -geçmişteki hukuki ve düzenle ilgili ciddi suçlarına rağmen- haksız uygulamalarını tarayıcılar ve işletim sistemleri alanından internet alanına yaymasına izin verebilir mi? Buna ek olarak, Microsoft ve Yahoo birlikte anlık mesajlaşma ve internet e-posta alanlarında ezici bir payı oluşturuyorlar. Ayrıca, bu iki şirket internetin en çok ziyaret edilen iki portalının da sahibi. Bu iki şirketin birleşimi, bir PC yazılım tekelinin tüketicilerin rakip firmaların e-posta, anında mesajlaşma ve web tabanlı hizmetlerine özgürce ulaşımını haksız yere kısıtlamasına imkân verebilir mi? Tüm dünyadaki kural koyucuların (planlayıcıların) bu soruları sorması -ve tüketicilerin tatmin edici cevaplar alması- gerekiyor.

Bu düşmanca (art niyetli) teklif geçtiğimiz Cuma günü verildi, bu da demek oluyor ki belirttiğimiz sorular üzerinde enine boyuna düşünmek için yeterli zaman bulunmakta. İnternetin açıklığını, tercihleri ve yeniliği ciddiye alıyoruz. Bunlar kültürümüzün merkezinde. Sözü geçen teklifin getirilerinin sorgulanmasını ve alternatiflerin incelenirken internet kullanıcılarının çıkarlarının birinci planda olduğunu -ve öyle olması gerektiğini- düşünüyoruz."

        :: Google’ın bu sert çıkışına tepkiniz nedir? Sizce kim haklı?

Bilgi İçin: Google Blog
Yazan: Saner Apaydın
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Google Ağır Konuştu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yahoo’u Alamaz..Yahoo Tek başına lider Olmak Istiyor Microsoft’a Kendini SATMICAK !

  Ki satarsa Yahoo Tarihe Karışır Yahoo’ununda Bundan Çıkarı Olmaz..Bu teklifi kabul Etmicek..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft para kazanmak istiyor o kadar ama yahooyu almasını istemeyiz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nedense herkes birden google düşmanı oldu. sanki yıllarca google’ı kullanan. hatta ondan para kazanan bizler değiliz. ezbere konuşmayın arkadaşlar. google bu alemin kralıdır. tahtını kolay kolay kaptırmaz. rakipler olmasaydı tahtın ne anlamı olurdu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google’a ne oluyor?
  Microsoft alsın işte Yahoo’yu!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft şuan belkide bilgisayar deyince teknik anlamda ilk akla gelen ***** da internette gerçekten küçümsenmeyecek bir etkiye sahip bu ikisi birleşirse Google Yahoo ya karşı gösterdiği üstünlüğü gösteremez çünkü Microsoft Yahoo’yu teknik elemanlarına katabilir ve buda internet explorerin bir mecburiyet olduğunu düşünen milyonlarca internet kullanıcısını ***** girmenin tek yolunun hala explorer olduğunu düşünen bir çok insan ***** ürün yaparak Google in sonunu getirebilir bir uzun ***** kısacası,
  Google>Yahoo ancak Google

 6. SDN Okuru dedi ki:

  google zamanını doldurdu bence interneti tekel yapanda kendisi örnek video sitesi youtube googlenin bence defolsun gitsin zaten garajda iki arkadaş yapmış garajlarında devam etsinler bence 🙂 en iyi fikir bence.
  Aslında google duygularını katmasa işe profesyonel olarak baksa, googleyi microsofta satardı bence duygularıyla hareket ediyor o yüsdende google ellerinde patlıcak google kurucularının şimdiden geçmiş olsun *****

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft tan bekledigim bir hamleydi helal olsun Google i bitirecek en buyuk harekettir bu ay lav yu mikrosoft

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft, Yahoo’yu ve Logitech’i satın alırsa ilerisinde ciddi m

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ayıp ayıp götürücü google
  tavsiye reklamlarını bile bize çok görüyorsun kalkmış rakibine ateş püskürüyorsun
  gerçi al birini vur ötekine emperyalistler!!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft Yahoo’u alirsa Google’in tekeli kırılacak gibi görünüyor ki o yüzden rahatsız galiba google bu evlilikten…

  Ki bu evlilik olursa; microsoft, yahoo servislerini windows’a entegre edecektir ki cok buyuk bir dijital savas baslatacaktir bu olay.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ……
  incelenirken internet kullanıcılarının çıkarlarının birinci planda olduğunu -ve öyle olması gerektiğini- düşünü*****
  ————————————————
  Evet canım. Siz hep bizi düşünürsünüz zaten. Para elinin kiri.
  Google keşke hiç yorum yapmasaymış.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Google da Yahoo yu istiyodu demekki Microsoft önce davranınca art niyetli oldu:D

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Google, Microsoft’un yapmaya çalıştığını iddia ettiği şeyi kendi de yapmıyor mu? Google internette tekel haline gelmedi mi? Google önce kendini temizlesin sonra başkalarının pisliklerini temizlemeye çalışsın bence.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Google tek başına, parayı götürürken sesini çıkartmıyordu, ne oldu şimdi.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  saçmalama google microsoft yahoo aldığı gün google dan 1 kat daha güçlü olacaktır. google da şimdi bunun sancısı var.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ya para var huzur var ala ala niye gocunuyosunuz anlamıyorum

 17. SDN Okuru dedi ki:

  googleye noluyorsa anlamadım gitti. google hem mail hemde de masaüstü programları konusunda microsoftla yarışamyınca microsoft atağa kalkıp yahoo yu alıp googleyi kendi evinde gebertmek istediğinden google ona buna çamut atsın dursun şimdilik.

" Google Ağır Konuştu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Ağır Konuştu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Ağır Konuştu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "