Okunma

Google AI kalp hastalıklarının önüne geçebilecek!


20 Şubat 2018 Salı 05:00
Google AI kalp hastalıklarının önüne geçebilecek!

Google AI algoritması ile bir çok yeniliğe kolaylıkla ulaşıyor, şimdi ise bu algoritma bir çok kişinin sorunu olan, kalp rahatsızlıklarının erken teşhisi ve belki kolay tedavisi için bir aracı olabilir.

Tıbbi çalışmalar için akıllı ürünler geliştirme konusuna kendi adamış olan şirket Verily, bilim adamları ile beraber yeni bir proje üzerinde çalışıyor: Kalp hastalığının riskini, hastaların gözlerine bakarak değerlendiriyor.

Google AI sayesinde kalp krizine dur diyebiliriz!

Araştırmacılar, Nature dergisinin Biyomedikal Mühendisliği‘nde yayınlanan bir makalede (PDF), yöntemlerini şöyle anlattı: Bir Google AI algoritması, göz taramalarını değerlendirip ve makine öğrenmesi ile yaş, cinsiyet ve kan basıncı gibi kardiyovasküler risk faktörlerini tahmin edebildi.

Bu durum ilerideki zamanlarda, mevcut yöntemlerle kabaca aynı doğruluğa sahip bir kan testinden daha kolay ve potansiyel olarak daha hızlı analiz yapılmasına neden olabilir.

Henüz klinik test için hazır olmayan sistem, ancak kardiyovasküler sağlığın invazif olmayan değerlendirilmesi için güzel bir başlangıç olarak kayıtlara geçmiş ve gelecekte bir çok kalp rahatsızlığının erken teşhisinin önünü açmıştır.

:: Bu yöndeki teknolojik gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google AI kalp hastalıklarının önüne geçebilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google AI kalp hastalıklarının önüne geçebilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google AI kalp hastalıklarının önüne geçebilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "