Okunma

Google Bizi İzliyor mu?


26 Mayıs 2016 Perşembe 09:30
Google Bizi İzliyor mu?

Google, uçtan uca şifreleme modasına uyduğunu Google I/O 2016 etkinliğinde Allo hizmeti ile duyurmuştu. Google Allo ile yapılan konuşmaların uçtan uca şifrelendiğinin üzerinde durulmuştu. Ancak Google Allo için geçtiğimiz gün şok bir iddia geldi. Eski NSA muhbiri olarak bilinen Edward Snowden, Google Allo’nun güven vermeyen bir platform olduğunu ve uzak durulması gerektiğini açıkladı.

Edward Snowden‘e göre; Google Allo evet uçtan uca şifreleme sunuyor ancak bu özellik varsayılanda pasif olarak geliyor. Yani kullanıcılar Google Allo’yu kullanmadan önce bu özelliği ayarlara girip etkinleştirmesi gerekiyor. Peki, ne anlamı kaldı uçtan uca şifrelemenin? Bu özellik varsayılan olarak gelmeyecekse neden gizlilik üzerinde çok duruldu? Bunlar kafa kurcalayan sorular olarak kalacak. Ta ki kullanıcılarını anonim veriler ile izleyen Google’dan cevap gelene kadar.

Peki, Snowden ne öneriyor? E. Snowden şimdilik Google Allo’nun güven veren bir uygulama olmadığını bunun yerine yine uçtan uca şireleme kullanan başka mesajlaşma hizmetlerinin tercih edilmesini öneriyor. 

Google Allo fotoğraf analizi yapıyor!

Google Allo’nun alınan fotoğrafa göre yorum önermesi de güvenlik tartışmalarını beraberinde getiriyor aslında. Yani Google Allo size gelen tüm fotoğrafları analiz ediyor ve buna karşılık mesaj önerisinde bulunuyor. Örneğin; bir köpek fotoğrafı gönderdiğinizde, mesajlaştığınız kişiye çok güzel köpek ve wow köpek! gibi mesaj önerileri sunuluyor. Unutmayın köpek fotoğrafında başka fotoğraf da göndermemiş olabilirsiniz…

Uçtan uca şifreleme sistemini bilmeyenler için basitçe özetleyelim. Uçtan uca şifreli bir platformda mesajlaştığınızda; mesaj çıkış noktasından varış noktasına kadar şifrelenir. Yani aradaki aktarımda mesajın içeriği sadece kod olarak görünür. Bu sayede mesajlaşma sadece alıcı ile verici arasında gerçekleşir, 3. kişiler araya giremez.

16-05/26/google-allo-snowden.png

Güvenli mesajlaşma uygulamaları neler?

Güvenli mesajlaşma uygulamaları arasında devlet ile bile verilerini paylaşmayan Apple‘ın iMessage hizmeti, BBM, SignalTex, Viber ve WhatsApp yer alıyor. Eğer güvenli bir şekilde mesajlaşmak istiyorsanız bu hizmetlere yönelebilirsiniz.

:: Google’a güveniyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Google Bizi İzliyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Abicim mesajı geçicen haberiniz olmadan kameranızı, mikrofonunuzu isteyen istediği zaman açabilir. Bunun için prof. olmaya gerek yok ben bile 3 parti uygulama ile yapabiliyorum bizzat kendi cihazımda test ettim hatta kolaylığı ve işe yaraması, yapabiliyor olmam beni şaşırttığı için evdeki birkaç cihazda daha denedim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uygulama izinlerini düzenleyip, kişisel hayatımızı takip edenlerden koruyabileceğimiz yöntem var mı?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel mühendislerinin dikkatine; lütfen bu kadar güvensizliğin çok olduğu bir ortamda telefon, tablet ve laptop'lara fotoğraf çekmek istediğinizde otomatik açılan kapaklı bir kamera sistemi uygulayın, saygılar..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Evet izliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  "devlet ile bile verilerini paylaşmayan Apple'ın iMessage hizmeti, BBM, Signal, Tex, Viber ve WhatsApp yer alıyor. Eğer güvenli bir şekilde mesajlaşmak istiyorsanız bu hizmetlere yö***** Güldürdü!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google güvenmek için çıldırmış olmak gerek. Adamlar tüm webi ele geçirdi. Snowden başka uygulama kullanın diyor ama hepsi izleme izinleri istiyor. Bu da tüm bilgilerimiz kayıt ediliyor demek. İzinlerle ilgili çok katı yasal düzenlemeler yapılmalı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de her çıkan uygulamayı kurmamak lazım

 8. SDN Okuru dedi ki:

  eski google yetkilisinin dediği gibi "telefonunuzda gerçek hayattan farklı davranmayın."

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Googlenin tüm uygulamaları bizi izliyorlar zaten, kan grubunuz, yaşınız sevdiğiniz şeyler, yapmak istediğiniz herşeyi dahi biliyorlar bu da bisey mi ???

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bu konuda lider telegram messenger tartışmasız

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hayir kesinlikle guvensiz ya cia yazdiklarimizi okursa :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bu konuda lider telegram messenger tartışmasız

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Uçtan uca şifreleme hiçbirinde yokken telegram messenger da vardı. Çıktığı ilk günden beri sorunsuz kullanıyorum.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hayır bu tweet 1 aylık belkide daha yeni haber oluyor çok ilginç

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Android zaten Google a ait değil mi? Adam istese Aten kamerana girebilir

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Saydıkları da çok güvenli değildir be ona bakarsak

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki diğer uygulamalar bilgilerinizi toplamıyormuş gibi konuşmayın. Hepsi aynı şey…

" Google Bizi İzliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Bizi İzliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Bizi İzliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "