Google, Android’e anti-izleme özelliği getiriyor


05 Şubat 2021 Cuma 12:45
ABONE OL
Google, Android’e anti-izleme özelliği getiriyor

Google, Android için Apple’ın iOS 14.5 ile piyasaya sürdüğüne benzer bir anti-izleme özelliği getirmeye hazırlanıyor. Teknoloji devinin, mobil işletim sistemi için veri toplamayı ve uygulamalar arası takibi nasıl sınırlayabileceği üzerinde başlattığı çalışmanın yeni olduğu bildiriliyor. Ancak, Google’ın reklam ortaklarını tamamen yabancılaştırmamak için Apple’dan daha az katı bir çözüm bulmayı amaçladığı düşünülüyor.

Google, Apple kadar katı olmayacak

Bilindiği üzere Apple, geliştiricilerin reklam verenler için kimlik kodunu toplamak adına kullanıcılardan izin istemesini gerektiren, “Uygulama İzleme Şeffaflığı” gizlilik özelliğini kullanıma sunuyor. Bu kodun, reklam verenlerin uygulamalar ve web sitelerindeki kullanıcı etkinliğini izlemelerine ve aynı zamanda hedefli reklamlar sunmalarına olanak tanıdığını belirtelim.

Apple’ın başlangıçta iOS 14’ün ilk çıkışıyla yeni politikayı uygulamaya başlaması gerekiyordu, ancak geliştiricilere uygulamalarını uyumlu hale getirmeleri için daha fazla zaman tanımak istedi ve bu uygulamayı geri çekti. Bilindiği üzere Cupertino’lu teknoloji devinin sunduğu uygulamalardan herkes memnun değil. Örnek olarak Facebook, geliştiricileri bu özelliğin uygulama reklam gelirini azaltabileceği konusunda uyardı. 

Bloomberg’te yer alan habere göre, Google’ın çabaları hakkında şimdilik pek çok ayrıntı açıklanmadığını da ekleyelim. Ayrıca Google, şirketin açık kaynaklı “Gizlilik Korumalı Alanı” projesinin Chrome‘da üçüncü taraf çerezlerini ortadan kaldırırken reklam hedeflemeye izin vermesine benzer bir çözüm bulabileceğini de belirtti. Teknoloji devi, “Gizlilik Korumalı Alanı” adı altında, reklam verenlerin bireyler yerine benzer ilgi alanlarına sahip insan gruplarını hedeflemelerine olanak tanıyan bir teknoloji de geliştirdi.

Ek olarak Google’ın, tüketicilerin gizlilik taleplerini, geliştiricilerin ve reklam verenlerin finansal ihtiyaçlarıyla dengelemek için benzer bir özelliği geliştirmek istediği de bilinenler arasında.

Son olarak Bloomberg‘in de belirttiği üzere, Google’ın son birkaç yılda yıllık reklam geliri olarak 100 milyar doların üzerinde kazanç sağladığını gören reklam ortaklarına yardım etme noktasında çıkarları bulunuyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google, Android’e anti-izleme özelliği getiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Android’e anti-izleme özelliği getiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Android’e anti-izleme özelliği getiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!