Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia


17 Kasım 2019 Pazar 23:12
Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia

Son zamanlarda manipülasyona açık olduğu söylenen Google arama motoru sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri’nde antitröst (tekelcilik karşıtı) soruşturmalarının başlatılmasına sebep oldu.

Amazon, Facebook ve Apple gibi büyük şirketlerin çokça karşılaştığı tekelcilik karşıtı soruşturmalar, Google ile beraber Android için de başlatıldı. Peki detaylar neler?

Google arama sonuçları için farklı bir yola başvuruyor mu?

Arama motoru devi, The Wall Street Journal’ın haberine göre büyük çaplı şirketleri, organizasyon kapasitesi küçük olan şirketlerin önüne geçiriyor. Google, bunu gerçekleştirmek için kendi mühendislerini kullanıyor.

100’den fazla kişi, ilgili soruşturmanın selameti adına yetkililere yardım etti. Bazı insanlar, Google’ın kendi sistemindeki sıralamaları siyasi ilişkiler aracılığı ile değiştirdiğine inanıyor.

Google arama motoru sonuçları

Bazı kişiler ise arama motoru şirketinin küçük işletmelere eBay’e veya Amazon’a şans tanıdığı gibi şans tanımadığını ifade ediyor. Bu soruşturmanın bittiğini söyleyen WSJ, sonuçları kısa bir şekilde özetledi.

Bir sayfada yer alan sonuçları toplamak ve onları gerektiği gibi sıralamak konusunda insanları tercih etmediğini söyleyen Google, bu işi kendi arama motoru robotlarına yaptırıyor.

arama motoru sonuçları

WSJ, Google’ın arama sonuçlarını büyük şirketler için manipüle ettiğini dile getirdi. Gazetenin en güçlü dayanağı, eBay’in Google’a sürekli bir şekilde reklam vermesi. Bu bağlamda Google’ın reklamlara göre hareket ettiği anlaşılıyor.

WSJ ekibinin doğru olduğunu söylediği diğer bulgular şu şekilde:

 • Google, bazı hassas konularda kimseye hiçbir bilgi vermeden sıralamaları değiştirdi.
 • Google, kendi şirket politikalarını teknik olarak ihlal etmeyen bazı kural açıklarını mühendisleri ile paylaştı ve mühendislerine etik olmayan yolları kullanmalarını söyledi.
 • Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin, istenmeyen ve nefret içerikli mesajlar konusunda tartıştı. Larry Page, bunun derhal önlenmesini isterken Sergey Brin bunun serbest bırakılmasını istedi.
 • Brin, Yahudi karşıtı internet sitelerinin sonuçlarda çıkmasına izin verirken Page buna karşı çıktı ve Brin’in şirketi batıracağını düşündü.
arama motoru sonuçları

Google, WSJ tarafından yayımlanan raporun yanlış, eski ve eksik bilgiler içerdiğini açıkladı. Sorumluluklarını gayet iyi bildiğini belirten Google, bu iddialara inanılmaması gerektiğini ifade etti. Siz neler düşünüyorsunuz?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** adresi bile Google sayesinde buraya yazıldı. Tabii ki ama ne yazıkki minik şirin oyunlar oynanacak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  devlet ait ***** uzantili sitelerden sabaha link vermek google yanitmak icindi bunuda unutmayalim

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Tabiki yapacak. Sonuçta ticari işletme, emperyalist bir mantıkla kurulmuş falan filan…garip olan birşey yok. Adamlar bizim gibi kendi milletine düşman değiller

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  GOOGLE ye güvenip bütün verilerini açan varmı hala ya. fotolarınız mailleriniz yazışmalarınız konumlarınız… birgün olup size acı acı geri dönecek akıllı olun derim…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Siyonist olup da dürüst birini tanımadığım için iddiaları ciddiye alıyorum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz ne düşünüyoruz : Günaydın diyorum, bunu sağır sultan bile duydu 🙂 Google kadar sahtekar bir kuruluş daha var mı ? Emperyalizmin şirketlerinden ne beklenir ki zaten ? Facebook un yediği naneler ortada. Yaptıları sahtekarlıkların ortaya çıkması, kimseyi şaşırtmıyor artık.

" Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google arama sonuçları hakkında şaşırtan iddia ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!