Okunma

Google Aramaları mı Sansürlüyor?


28 Ocak 2011 Cuma 07:00
Google Aramaları mı Sansürlüyor?

2010’da Çin ile Google‘ın sansür yüzünden çıkan savaşı büyük olay koparmıştı. Ancak ünlü arama motoru 2011’e hızlı bir şekilde başladı.

Tüm dünyadaki Google sayfalarında bazı kelimeler aranınca, kutucuğun altındaki sayfada gözükmediğine dair kullanıcıların iddiaları var.

Normalde, bir kelime ararken Google kullanıcıları yönlendirmek için ilgili sitelerin ya da en çok arananlara ait özel bir kutucuğu ekrana getiriyor.


İddiaları araştırmak için arama testini biz de gerçekleştirdik. Bit yazınca onlarca alternatif sonuç çıkarken BitTorrent kelimesine bir yönlendirme yapılmıyor

Eğer aradığınız kelime BitTorrent ise bunun gerçekleşmediğini görüyoruz. Dünyanın en büyük paylaşım platformlarından biri olan Torrent‘i Google‘da aramak mümkün ancak insanların bilinç altına etki etmek için ünlü arama motoru bu aramaları filtreliyor.

:: Google’a güveniyor musunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Aramaları mı Sansürlüyor?”

  1. Uso! dedi ki:

    Bize kısaca Google Chrome kullan hayatını yaşa demiş.

  2. Seph dedi ki:

    Yönlendirme kutusunda olmaması sadece, ilgili kullanımı desteklemediği anlamına gelir. Sansürlemek başka birşeydir.

" Google Aramaları mı Sansürlüyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Aramaları mı Sansürlüyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Aramaları mı Sansürlüyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "