Okunma

Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor!


30 Ağustos 2017 Çarşamba 18:00
Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor!

Apple ve Google bu sefer de artırılmış gerçeklik alanında rekabeti kızıştıracak gibi gözüküyor. Apple ARKit artırılmış gerçeklik geliştirme platformuna Google ARCore ile yanıt vermek hedefinde.

Google ARCore ve Apple ARKit mücadelesi başlıyor!

Google tarafından Android geliştiricileri için ön izleme sürümü olarak bir yazılım geliştirme kiti sunulmuş durumda. Google daha önce 2014 yılında Tango AR platformunu sunmuş ancak, bu platform üzerine kurulan artırılmış gerçeklik deneyimleri sadece gelişmiş sensör ve kameraları olan kısıtlı sayıda akıllı telefonda çalışabilmişti. ARCore ise geliştiricilerin herhangi varolan ve gelecek Android akıllı telefonda sanal olarak çalışacak artırılmış gerçeklik uygulamaları ve oyunları oluşturmasına olanak sağlayacak. Ayrıca, Tango platformunda daha önce çalışanlar bu deneyimi ARCore platformunda kullanabilecek. 

ARCore oyun ve uygulamaları gerçek dünya ortamında telefonun konumunu ve hareketini belirlemek için Android telefonun kamerasını kullanacak. Kamera, dijital nesnelerin yerleştirileceği yatay yüzeylerin yerini belirleyecek ve ayrıca, dijital nesnelerin başarılı bir şekilde yansıtılması için ortam ışığının ölçümünü sağlayacak. 

17-08/29/google-arcore-apple-arkit-aritilmis-gerceklik-sdn-02.jpg

ARCore’un ilk olarak, Android 7.0 Nougat ve üstü yüklü Google Pixel ve Samsung Galaxy S8+ akıllı telefonlarda çalışacağı, daha sonraysa daha fazla telefon için destek sağlanacağı ifade ediliyor. Google ARCore kalitesi ve yüksek performansı için Samsung, Huawei, LG, ASUS ve başka markalarla çalıştıklarının altını çiziyor.

ARCore platformunun Java/OpenGL, Unity ve Unreal AR geliştirme araçları ile de uyum içerisinde olduğu belirtiliyor. İleriki dönemde daha fazla entegrasyon sunulacağına da dikkat çekilmekte.

Bakalım Google ARCore ile Apple ARKit rekabetinde kazanan kim olacak?

:: Google ARCore artırılmış gerçeklik geliştirme platformu konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Haha görende Google Appledan çalmış sanacak nasıl bir fanboyca anlatım yazık

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Xperia Zmde vardı 5 senelik telefon boş işler…

" Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ve Apple yine karşı karşıya geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "