Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor


25 Nisan 2021 Pazar 20:59
ABONE OL
Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor

Dünya üzerindeki dillerin büyük çoğunluğunu destekleyen Google Asistan, 2016’dan beri Android kullanıcılarının hayatında. Siri’ye rakip olarak geliştirdiği dijital asistanına her geçen gün yenilikler katan Google, bunlara bir tanesini daha eklemek için kolları sıvadı.

Asistan’ın en önemli özellikleri arasında yer alan sesli komutları çeşitlendirmek isteyen Google, telefonlardaki temel işlevlerin yapılabileceği özel kısayollar geliştirmeye başladı.

Google Asistan için özel sesli komutlar yolda

Google Asistan hizmetinde “Hey Google” adı verilen bir özellik bulunuyor. Bu komut, asistanı el kullanmadan uyandırmanın yanı sıra telefondaki işlemleri sesle yapmanızı mümkün hale getiriyor. Örneğin çalan bir alarmı durdurmak istediğinizde “Hey Google, alarmı kapat” diyerek bunu uzaktan halledebiliyorsunuz.

Bu süreci daha basit hale getirmek isteyen Google, Asistan için Voice Shortcuts (Sesli Kısayollar) isimli yeni bir özellik geliştirdi. Şimdilik deneme aşamasında olan kısayollar ile alarmı kapatma/durdurma, çağrıyı cevaplama/reddetme vb. temel işlemleri daha kolay yapabileceksiniz.

Sesli Kısayollar özelliğini Guacamole başlığı altına saklayan Google, Asistan ayarlarına detaylı bir bilgi sayfası ekledi. 9to5Google, tersine mühendislik yöntemiyle Asistan’ın yeni özelliği Guacamole’yi açığa çıkarmayı başardı. Bir de ekran görüntüsü paylaşan site, özelliği çalıştırma konusunda ise aynı başarıyı elde edemedi.

Google her eylem için özel bir kısayol atamanızı isteyecek. Örneğin sabahın erken saatlerinde sizi rahatsız eden alarmı kapatmak için yalnızca “sus” demeniz yeterli olacak. Böylelikle o anki uyku haliyle “Hey Google, alarmı kapat” gibi uzun bir cümleyi kurmanıza gerek kalmayacak. Elbette ki bu özellik sadece alarm ile sınırlı olmayacak. İzin verilen bütün eylemlere özel kısayollar atayabileceksiniz.

Guacamole’nin Mayıs ayında sanal olarak düzenlenecek Google I/O etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Geliştirme süreci devam eden özellik, Asistan’a geçen sene eklenen uygulama kısayollarının bir benzeri olacak. Google mesaj gönderme, arama yapma gibi temel eylemlerin ses ile yapılabilmesini sağladı. Uygulama kısayolları ile Asistan, WhatsApp gibi bir uygulamayla birine mesaj yazabiliyor veya direkt olarak Instagram’daki gönderi paylaşma bölümünü açabiliyor.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu Mesut
Teknoloji Dostu Mesut
21 gün önce

hey google seçeneği sadece default launcher da çalışıyor, samsung galaxy note 9 cihazımda, nova launcher da, her türlü ayarı yapmama rağmen çalışmadı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Hey google özelliği için asistanın dilini Türkçeden İngilizce’ye (us) ayarlayın sonradan ikinci dil olarak türkceyi ekleyin dahasonra voice match özelliğini ayarlabilirsiniz. Siz konuşunca Türkçe kelimeleri algılayıp size türkçe olarak yanıt veriyor ancak cümlelere İngilizce olarak başlıyor “dili Türkçe yap” dediğinizde asistan menüsü de bi süre türkçe kalıyor işte tam sade bir şekilde bu özellik çalışmıyor ama isteyen yapabilir yani

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Samsung veya başka marka telefonların bazen default launcherında da çalışmıyor. Saf Android de en iyi deneyim sunuluyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

Hey Google yerine hey desek hayat kalitem artar:)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
21 gün önce

çok güzel olması gerektiği gibi olmaya başlayacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Bazen kendiliğinden uyanıyor asistan gıcık oluyorum

" Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan’ı uyandırmak kolaylaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!