İşte yeni Google Asistan özelliği! Shazam rakibi


16 Ekim 2020 Cuma 07:00
İşte yeni Google Asistan özelliği! Shazam rakibi

Yeni Google Asistan özelliği ile birlikte, Shazam artık rakipsiz değil gibi görünüyor. Her ne kadar pazarda uygulamanın birçok benzeri olsa da aynı performansı almak mümkün değil. Google Asistan ise yeni Hum to Search yani mırıldan ve ara özelliği ile söylenen şarkıyı bulabilecek. Bunun için ise Google Asistan uygumasını açıp, “bu şarkı nedir?” demek yeterli.

Google Asistan, Shazam gibi mırıldanma algılayacak

Google, Siri rakibi kişisel asistanına her geçen gün yeni yetenekler eklemeye devam ediyor. Yeni eklenen bir güncelleme ile birlikte, sadece etrafınızda çalan bir şarkıyı değil aynı zamanda mırıldandığınız bir parçayı da Asistan sizin için bulabiliyor.

Bu yeni Google Asistan özelliği olan Hum to Search yani mırıldan ve ara özelliği çok basit bir kullanıma sahip. Google Asistan uygulamasını açtıktan sonra, mikrofon simgesine dokunup “bir şarkı ara” “bu şarkı nedir?” cümlelerinden birini sorabilirsiniz.

Bu cümleyle birlikte şarkıyı mırıldanabilir ya da çevrenizde çalan bir şarkıyı dinletebilirsiniz. Denemelerimizde mırıldanma konusunda başarılı olan Google Asistan, özellikle bilinen parçalarda başarılı bir şekilde mırıldanmayı ve ıslık çalmayı kolayca anlayabiliyor. Ancak tabii ki mikrofona yakın bir şekilde mırıldanmak ve ıslık çalmak daha iyi sonuç verebilir.

shazam, google asistan özelliiği, mırıldan ve ara özelliği, hum the search, google asistan bu şarkı nedir

Mırıldan ve ara özelliği ile Google Asistan, mırıldandığınız parçalara en benzeyen üç şarkıyı sizin için sıralıyor. Bulunan parçanın üzerine tıklandığında ise sadece Google üzerinde arama yapılabiliyor.

Google Asistan bu özelliği makine öğrenimi gibi yeteneklerini kullanarak yaptığını açıkladı. Bu yapay zeka sayesinde, mırıldandığınız melodi sayısal bir hale getiriliyor ve benzer melodilerin sayısal verileriyle karşılaştırılıyor. Google, mırıldan ve ara özelliği için özel bir çalışma yapmış. Buna göre stüdyo kayıtları üzerinden mırıldanma, ıslık çalma gibi denemelerle, yapay zekaya düşük tonlu melodileri algılaması öğretilmiş.

Şu an için Android tarafında Türkçe dahil 20 dili destekleyen uygulama, iOS tarafında ise şu an an için yalnızca İngilizce destekli olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın kısa bir sürede iOS tarafına diğer dilleri eklemesi ve desteklenen dil sayısını artırması bekleniyor. Bu yeni Asistan özelliği sizce nasıl olmuş? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bende bir yıldır bu özellik var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bu özellik zaten yokmuydu benin asistan buluyordu şarkıyı 😂😂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Sonra da apple kopya çekiyor derlet

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Mırıldanarak denemedim ama şarkı çaldırıp buluyordum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bence Google için büyük bir adım. Ama hala “Ok Google” ın Siri gibi diğer uygulamalar üstünde algılama özelliğini bekliyoruz😄

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bu zaten vardı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bu yeni değil.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
3 ay önce

Bixby’de bayadır var

" İşte yeni Google Asistan özelliği! Shazam rakibi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte yeni Google Asistan özelliği! Shazam rakibi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte yeni Google Asistan özelliği! Shazam rakibi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2