Okunma

Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor


04 Kasım 2019 Pazartesi 08:00
Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor

Mesele bir sesli komut ile hayatınızı kolaylaştırmak ise aklınıza gelebilecek en etkili yazılımlardan bir tanesi olan Google Asistan, artık sizin söylediklerinize müdahale etmek yerine sizi daha çok anlamaya çalışıyor.

Bazen kendisine söylediğiniz bir talimatı yanlış anlayabilen yazılım, tam olarak kendisinden ne istendiğini anlayamadığı için verdiğiniz talimata en yakın davranışı sergiliyordu. Google, bu durumu ortadan kaldırdığını söyledi.

Google Asistan sesli komut sisteminde farklı bir seviyeye geldi

Daha önce kullanıcıları gerçekten anlamak yerine doğru veya yanlış ne anladıysa onu yapan yazılım, artık bir dil bilgisi öğretmeni gibi çalışıyor. Yeni sistem, kelimelerdeki veya cümlelerdeki hataları buluyor ve onların altını çiziyor.

Yazılımın altını çizdiği hatalar, asistanın anlayamadığı sözcükleri veya talepleri temsil ediyor. İlgili güncelleme, sorunun yaşandığı yerde kullanıcıya bir düzenleme aracı öneriyor. Bu araç, hataların düzeltilmesini kolaylaştırıyor.

Google Asistan sesli komut

Düzeltme konusunda esnek bir yapıya sahip olan dijital yardımcı, özellikle özel isimlerin veya cihazların yazılışına çok dikkat ediyor. Uygulamaya kazandırılan bu yeni kabiliyet, henüz tam oturmuş bir altyapıya sahip değil.

Google Asistan

Arama motoru devinin önümüzdeki 5 yılda neler yapabileceğini düşünmek, şimdiden heyecanlandırıyor. Google Asistan’ın bir insan kadar anlama esnekliğine sahip olması aslında çok da uzak bir hayal değil.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ses ile bir yere navigasyon istediğimizde navigasyon ekranı çıkıyor o aşamadan sonra navigasyonu ses ile başlatmanız imkansız mutlak suretle dokunarak başlatmanız gerekiyor

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Translate konusunda da bir çığır acsalar on numara olur

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  burada asıl amaç asistanın telaffuzumuzu anlaması, yani yanlış anladığı cümleyi biz düzeltiyoruz asistan da düzelttiğimiz kelime veya cümleyi telaffuzumuz ile eşliyor, aynı telaffuz ve kelime eşlemesi birden fazla kez ve birden fazla kişi tarafından yapılınca sisteme ekleniyor.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Beni bir tek ben anlamıyorum zaten

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ahmet e WhatsApp mesajı gönder diyince mesaj yolluyordu. O da gitti. Araba kullanırken çok kullanisliydi. İddia ediyorum ios open platform olsa android de donanım üreticisi kalmaz …

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Voice Match yok. Ayrıca klavye ile yazarken de klavyenin üstünde kelime önerme çıkmıyor.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Adım Muhammet “T” harfiyle önceden Muhammad diyordu şimdi Muhammed diyor ama sanki Muhammet diyor efsane

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Voice match turkiyede aktif olmadan hicbir halta yaramaz, ha google asistan ha bixby , siri iclerinde en iyisi yinede

 9. BlueArtistNonnnn dedi ki:

  Ben Google asistana genelde şarkı söyletiyorum XD

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  TÜRKİYE için Daha kıllanışlı değil, Türkiye için elden geçmesi Şart oldu

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ekran kapali komut ***** te yükleriz belki. . .

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ekran kapalıyken komut veremiyorsan benim için tırrıksın

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google’daki hatalı yazım düzeltmelerini asistana uyarlamışlar, abartacak bişey yok

 14. Anonim dedi ki:

  Bir değişiklik yok. Aynı saçma.

 15. Anonim dedi ki:

  Tabi ki Türkçe diline verilen destek yerlerde.

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Daha 40 fırın ekmek yemesi lazım,2025 belki

 17. Anonim dedi ki:

  anlamasın. insanları anlamak mümkün değil. bu özellik sizin için değil gelecekte oluşturulan toplumlarda insanlığın kontrolu için alt hazrılıklar. siz kapalıyken dinlemiyor sizi analiz etmiyorlar mı zannediyorsunuz. banane demeyin gün olur başınıza çok büyük problemler açılabilir.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Problemler başınıza açılabilir diyen arkadaş akıllı telefon kullanma o zaman 2025de de dumanla ya da postacı kuşla haberleşirsin telgraf falan sen öyle takıl.

 18. SDN Fanı dedi ki:

  Nasıl beni benden iyi anlıyor geçen birisi ara dedim bunu yapamam gibi bişeyler söyledi bunun diyenden nasıl bir anlam arayabilirim ki 🙈

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Suanda adamlar öyle bir veri topladıki aklınız hayaliniz almaz.

" Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan artık sizi sizden daha iyi anlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "