Google Asistan'a yeni özellikler geliyor!


Google Asistan’a yeni özellikler geliyor!

Google Asistan’ı bütün akıllı telefon kullanıcıların hizmetine sunmayı düşünen Google, uygulamayı iOS için bugün itibariyle yayınladı. Google Asistan, iOS müjdesinin dışında dün düzenlenen I/O etkinliğinde yeni özellikleri ile ön plana çıktı.

Google Asistan’a yepyeni özellikler geliyor

Google Asistan ile ilgili duyurulan ilk önemli şey, sesinizi kullanmak yerine Asistan’a sadece yazı ile komut verebilmeniz. Özellikle kalabalık ortamlarda bu özellik çok işe yarayacak. Sık sık seyahat eden kullanıcıları sevindirecek bir özellik de Google Asistan’ın çeviri özelliği. Tek yapmanız gereken Google Lens simgesine dokunmak ve kamerayı metnin üzerine getirmek.

17-05/18/pixel-xl-google-assistant-560x420.jpg

Asistan’ın hayatınızı kolaylaştırabilecek yenilikleri bunlarla sınırlı değil. Kamerayı bir müzik konserinin reklamının üzerine yönelttiğinizde asistan sanatçıyı otomatik olarak tanıyarak konser için bilet satın alma veya etkinliği takviminize ekleme seçeneğini size sunuyor.

Bir diğer önemli özellik ise, asistan ile yemek sipariş etmek ve bunun için Android Pay ile ödeme yapma seçeneği. Asistana desteklenen restoranın adını söylemeniz, sipariş vermeniz ve ödemeyi Android Pay ile onaylamak için parmak izinizi kullanmanız yeterli. Bahsettiğimiz bu özelliklerin Türkçe dil desteği olmadığı için ülkemizde ne zaman kullanılabileceği belli değil.

Google, asistana daha fazla dil desteği ekliyor. Bu yazdan itibaren asistan Fransızca, Almanca, Portekizce ve Japonca dilleri için hazır olacak. İspanyolca, İtalyanca ve Korece için ise yıl sonuna kadar destek eklenecek. Google ayrıca hoparlör, oyuncak gibi farklı ürünlere Google Asistan kurulmasına izin verecek.

:: Google Asistan’ın yeni özelliklerini nasıl buldunuz?

 

 • yazarİlker Çiftçi

  2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Google Asistan’a yeni özellikler geliyor!” üzerine 10 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Merhaba benim Huawei p8 var ben Google asistanı yükledim ama olmadı neden olabilir

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Tamam o yapsın bi ara Türkiye'ye gelirse Siri'yi bırakıp onu kullanırız… Hala bunlardan medet umanlar var ya…

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Bu yıl sonu Türkiyeye geliyor.

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Google asistanın desteklediği dillere baktım adını duymadığım dilleri destekliyor teşekkürler Google

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Uygulamanın, rakip işletim sistemindeki kullanıcıları çekmek için önce iOS'a sunulması güzel bir hamle. Fakat Google'ın, kendi işletim sistemine de bu hizmeti en kısa sürede vermesi lazım.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   sene kaç olmuş hala Türkçe dil desteği yok ;
   Siri yi biz senelerdir Türkçe kullanıyoruz Apple Farkı .

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Türkçe dil desteği yok benim içinde önemi yok. Bazı örümcek kafalı arkadaşlara sesleniyorum kendi ülkemde kendi dilimde kullanamadığım bir uygulamayı kullanmam biter o kadar

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Google Asistant cortana biraz siriden örnek almalı

  Yorum yazın