Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde


28 Şubat 2020 Cuma 18:00
Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, bilgisayar ve mobil cihazlarda bulunan kişisel verilerin gizliliğinin önemi de artıyor. Özellikle mobil cihazlardaki tehlikeler giderek artmış durumda. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir güvenlik açığı ile birlikte, sosyal medya hesapları veya bankacılık uygulamaları için geliştirilen SMS doğrulaması özelliğinin de tam olarak güvenli olmadığı ortaya çıktı. Bu duruma çare olarak gösterilen Google Authenticator virüs saldırısı ile gündeme geldi.

Birçok kişi için sosyal medya hesaplarının güvenliği oldukça önemli bir konu. Özellikle mobil bankacılık hesabının ele geçirilmesi, kişiyi geri dönülemez zararlara uğratabilir.

Google Authenticator virüs saldırısı ile ele geçirilebiliyor

Sosyal medya hesaplarınızı ve uygulamalarınızı korumanın en güvenli yollarından birisi iki adımlı doğrulama özelliği. Böylece, uygulamaya veya hesabınıza giriş yaptığınız anda gelen SMS kodu ile giriş yapabiliyorsunuz. Şifreniz ele geçirilse bile, SMS ele geçirilemediği sürece hesabınıza kimse giriş yapamayacaktır. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan bir saldırı ile, telefona gelen SMS kodunun da ele geçirilebildiği ortaya çıktı.

Bu gibi durumların önüne geçmek için de Google Authenticator gibi güvenlik çözümleri mevcut. Google’ın iki adımlı doğrulama özelliği bulunan bu uygulaması sayesinde, uygulamaya gelen kodu girerek bağladığınız hesabınıza veya uygulamalara giriş yapabiliyorsunuz. Ancak son gelen haberlere göre Cerberus olarak adlandırılan bir Android trojanı, Google Authenticator uygulamasının oluşturduğu kodları ele geçirebiliyor.

2018 yılında ortaya çıkan bu virüs, geliştirilmiş ve yeniden düzenlenmiş olarak tekrar karşımıza çıkmış durumda. Virüs, uzaktan erişim sayesinde uygulamanın arayüzüne ulaşarak gelen kodları bir sunucuya aktarabiliyor. Google konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor olsa da henüz bir açıklama yapılmadı.

Siz Google Authenticator uygulamasını kullanıyor musunuz? Bilgilerinizi korumak için başka hangi önlemleri alıyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hesabımızın ele geçmemesi için kullandığımız uygulamayı, ele geçirebiliyorlar. 🙂 Komik…

" Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Authenticator virüs saldırısı ile gündemde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?