Okunma

Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor


24 Ocak 2012 Salı 12:00
Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor

İnternet devi Google, kapatacağı hizmetlerinin arasında yenilerini ekledi. Buna göre Picnic, Google Message Continuity ve Needlebase kapatılıyor. Google’ın bazı hizmetlerde de değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Google’ın gittikçe büyümesi bu değişikliklere sebep olarak gösteriliyor. ChromeOS, Android ile beraber işletim sistemi ailesinde, Chrome ile tarayıcı dünyasında, Gmail ile mail hesapları ve bulut teknoloji tabalı hizmetleri, Gapps,Google+ ve daha nice çözümü ile Google oldukça büyüyen bir yapıda.

Bu kadar büyük bir yapıda tabiki de umduğunu bulamadığı uygulamalarda oluyor. Google, onlarla da yollarını ayırma kararını aldı.

Google, Picnic‘i 2010’da satın aldığında, onu fotoğraf hizmeti Picasa ile bütünleştirmeyi planlıyordu. Şirket, resmi blog’unda yaptığı açıklamada Picnic‘in 19 Nisan 2012’de kapatılacağını açıkladı. Bu arada, Microsoft Exchange e-postalarını yedekleme hizmeti Google Message Continuity‘nin de kapatılacağı açıklandı. Google, hizmete bu hizmete yüzlerce şirket üye olsa da Google Apps ile daha çok ilgilendiklerini, dolayısıyla Google Apps’e odaklanmak istediklerini söylüyor.

Veri yönetimi platformu Needlebase, 1 Haziran’da kapatılacak. Yaygın bir kullanım alanı bulmayan Social Graph API ise 20 Nisan’da kapatılacak. Kapatılan hizmetler arasında, Analytics’de yer alan çevrimiçi analiz ürünü Urchin var.

Bunun dışında Android kullanıcılarına yıldızları gösteren Sky Map uygulaması, Google tarafından açık kaynak kodlu hale getiriliyor. 

:: Google’ın yeni hamlesini nasıl buluyorsunuz ?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    gmail kapanmasında ne kapanırsa kapansın 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    haha açık kaynak hale geliyor. google yapma bunu bari bize yapma. androidi tam aç önce sen 🙂

  3. kuunteer dedi ki:

    yazının nerdese aynısı dün chip te idi, kaynaklar aynı sanırsam

" Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Bazı Hizmetlerini Kapatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "