Google’ın beklenen mobil özelliği nihayet geliyor


06 Mart 2020 Cuma 15:45
Google’ın beklenen mobil özelliği nihayet geliyor

Google birçok güncelleme ile kullanıcılarını memnun ediyor. Yakın zaman önce Google Sesli Asistan özelliği için yeni özellik ekleyen şirketin mobil taraf için de beklenen özelliği nihayet tam anlamıyla geliyor. Google telefon dostu özellik ile mobil olarak siteler arası gezme deneyimini artıracak.

Google telefon dostu özellik ile karşımıza çıkıyor

Bildiğiniz gibi Google, 2016 yılından beri internet sitelerini kullanıcılara listelerken telefon dostu bir deneyim sunmaya çalışıyor. Telefonlar için optimize edilmiş siteleri öne çıkaran Google, bahsedilen özelliği birkaç yıldır geliştirmeye çalışıyor.

Birkaç yıldır denediği mobil dizin özelliği ile şirket, mobil olarak yapılan aramaların çoğunu stabil hale getirmişti. Yıllar içinde ve yavaş seyreden bu özellik için son durağa gelindi.

Mobil özelliği son aşamada görmemiz için Eylül ayını işaret eden Google, belirlenen tarihten itibaren tüm internet sitelerinin mobil sürümlerini endekslemeye başlayacak.

Google daha önce zaten mobil cihazlara yönelik endeksleme kullanıyordu ancak bu değişiklik ile birlikte telefon dostu dizine ekleme işlemini tüm alan adlarına uygulayacak. Bu da mobil uyumlu bütün internet sitelerinin telefonlarda daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlayacak anlamına geliyor.

Google mobil dizin özelliği eylülde hazır

Milyarlarca site olduğu için geçiş yıllardır devam ediyor. Şu ana kadar geçen sürede ise Google arama sonuçlarında gösterilen sitelerin yüzde 70’ni uyumlu hale getirdiğini aktaran şirket bunu yüzde 100’e kadar çıkartmayı hedefliyor.

Google , 2016 yılında, siteleri telefon dostu sayfalara göre sıralayan mobil dizin özelliğini denemeye başlamıştı ve şirket , aramalarının çoğunu 2018’de mobil uyumlu hale getirdi.

2019 yılına kadar gerçekleşen gelişmeler ile son noktaya gelen mobil dizin özelliği eylül ayında kullanıma tam anlamıyla giriyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Google’ın beklenen mobil özelliği nihayet geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın beklenen mobil özelliği nihayet geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın beklenen mobil özelliği nihayet geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2