Okunma

Google Cardboard VR satışları ne durumda?


01 Mart 2017 Çarşamba 03:00
Google Cardboard VR satışları ne durumda?

Piyasadaki ucuz fiyatlı sanal gerçeklik cihazlarının öncüsü tabii ki Google ve gerçek anlamda kartondan bir sanal gerçeklik çözümü üretmeyi başardılar. Fakat rahatlıkla bu başarıları yalnızca üretimle kalmadı diyebiliriz. Çünkü bugün yapılan açıklamaya göre bugüne dek satılan Cardboard VR adedi 10 milyon barajını aştı.

Google’dan inanılmaz rakamlar

Evet okuduğunuz rakamda herhangi bir yanlışlık yok. Açıkçası bizi de şaşırtan bir değer olduğunu söylememiz gerek. Zira bu satışların içerisinde Google’ın daha gelişmiş olan VR çözümü Daydream yer almıyor. Fakat Samsung’un Gear VR çözümünün de yadsınamaz satış rakamları elde ettiğini hatırlatmamız gerek.

Bunu söylememizin sebebi de, 2016 – 2017 Ocak ayları arasında geçen bir yıllık süreçte iki firmanın da yaklaşık olarak 5 milyon adet satış gerçekleştirmiş olması. Google, 2016 Ocak dönemine kadar zaten 5 milyonluk bir satış gerçekleştirmeyi başarmıştı ve bu da ilerleyen bir yıllık süreçte 5 milyon adet daha Cardboard VR satmayı başardığını ortaya koyuyor.

Aynı süreçte Samsung’un da yaklaşık 5 milyon Gear VR satışı gerçekleştirmesi sonucu bu alandaki liderin kim olduğunu tartışmaya açık bir konu olarak görüyoruz. Aynı süre zarfında aynı sayıda satış gerçekleştirdiler ve bu aralarındaki çekişmeden öteye, sanal gerçekliğin nasıl bir hızla hayatımıza girmekte olduğunu gözler önüne seriyor.

İki firmanın bu başarısı aynı zamanda VR uygulamalarına da artı bir değer katıyor. Çünkü 30’dan fazla VR uygulaması şu anda Play Store üzerinde 1 milyon indirilme barajını aşmış durumdalar. Aynı şekilde Google’ın kendi uygulaması da 160 milyondan fazla kez indirildi. Bu uygulamayı indiren kişilerin birçoğunun Cardboard VR ya da Daydream sahibi olmadığının altını çizmek gerek.

Bu arada Daydream’in Cardboard VR’dan çok daha gelişmiş ve pahalı bir sanal gerçeklik çözümü olduğunu söylememize rağmen, satın alan insanların Daydream ile en çok YouTube videoları izlediklerinin ortaya çıktığını da belirtelim. Daydream ile geçirilen sürenin yüzde 50’den fazlası YouTube’da izlenen videolarla tüketiliyor.

:: Herhangi bir VR çözümüne sahip misiniz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Cardboard VR satışları ne durumda?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yukarda koyulan fotograf cok komik. Adam agzini O seklinde acmis, gozleri ile bizim gormedigimiz bir seye bakiyor. O sey ne acaba diye aklimda fikirler dolaniyor. Birkaci hic iyi degil :))

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu kagit seysini biz evde yapamiyor muyuz?

  3. SDN Okuru dedi ki:

    tutmaazz bu haliyle vr.

" Google Cardboard VR satışları ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Cardboard VR satışları ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Cardboard VR satışları ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "