Okunma

Çevrimdışı Belgeler ve Takvim Nasıl Kullanılır?


05 Şubat 2009 Perşembe 11:06
Çevrimdışı Belgeler ve Takvim Nasıl Kullanılır?

Google tarafından sunulan Google Gears yazılımı, kullanıcılara tarayıcı üzerinde çevrimdışı çalışabilen uygulamalar sunuyor. Google Uygulamaları (Apps) çevrimdışı olarak yine tarayıcı üzerinden çalışıyor ve siz internet bağlandığınızda oluşturduğunuz ve değiştirdiğiniz belgeler, e-postalar ve takvim öğeleri internetteki bilgilerle senkronize oluyor.

Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle tarayıcınıza Google Gears’ı eklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak ve hatta Çevrimdışı Gmail özelliğinden faydalanmak için aşağıdaki foto dersi takip edebilirsiniz. Ardından ise diğer özellikleri açacağız.

Çevrimdışı Gmail Uygulamasını Adım Adım Etkinleştirin

 

Google Docs’a gidip Çevrimdışı bağlantısına tıklayın.

Karşınıza yükleme ekranı çıkacak. Tabii ki bunu ancak Google Gears yüklüyse bu şekilde göreceksiniz. Çevrimdışı erişimi etkinleştir dümesine tıkladığınızda işlem başlıyor.

Çevrimdışı senkronizasyonu başlıyor.

İsterseniz diğer ayarlara erişebilir, çevrimdışı erişimi kapatabilir veya masaüstüne bir kısayol ekleyebilirsiniz.

 

Burada nedense İngilzice yazıyor; ama yine Offline Beta yazan yere tıklıyoruz. Merak etmeyin gerisi Türkçe.

Benzer bir yükleme ekranı var. Çevrimdışı erişimi etkinleştir diyoruz.

Google Gears aracılığıyla dosyalar güncelleniyor. Artık çevrimdışı olarak takviminize erişebilirsiniz. Eğer beraber kullandığınız arkadaşlarınız varsa, onların takvimlerini görmek için ayrıca bir ayar yapmanız gerekiyor. Yeşil ikona tıkladığınızda açılan ayarlar kısmına giderek bu takvimleri tanımlayabilirsiniz.

 

:: Google Gears ile gelen özellikleri kullanıyor musunuz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Çevrimdışı Belgeler ve Takvim Nasıl Kullanılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çevrimdışı Belgeler ve Takvim Nasıl Kullanılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çevrimdışı Belgeler ve Takvim Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "