Google Chrome 76 Beta sürümü yayımlandı!


14 Haziran 2019 Cuma 10:54
Google Chrome 76 Beta sürümü yayımlandı!

Uzun zamandır merakla beklenen Google Chrome 76 Beta sürümü, resmi olarak piyasaya sürüldü. Önceki versiyonlarda kullanıcılar tarafından en çok rapor edilen sorunlardan biri olan gizli sekmenin tespit edilmesi problemi, bu beta versiyonu ile birlikte ortadan kaldırıldı.

Bunun yanında otomatik gece moduyla, internet sitelerinin flash kullanımıyla ve internet reklamlarıyla ilgili bir düzenleme de yapıldı. Ayrıca internet siteleri ile ilgili başka detaylar da (Progressive Web Apps ve gece / karanlık modu gibi) yazının içerisinde  yer alıyor.

Google Chrome 76 Beta sürümü sorunlara derman olacak

Geçtiğimiz hafta Android, Mac, Windows ve Linux’ta kullanıma sürülen Google Chrome 75’in ardından yeni bir sürüm duyurusu yapan Google, bu sürüm ile birlikte internet severlerin sürekli şikâyet ettiği konuları ele aldı. Ele alınan konular kapsamında, varsayılan bir seçenek ayarı sayesinde flash uygulaması kapatıldı. Eğer bir değişiklik olmaz ise bundan böyle indirilen yeni Google Chrome versiyonları, flash kullanımını önceden kapatmış olacak.

Google Chrome 76 Beta sürümü

Piyasada en ünlü tarayıcılar tarafından engellenen Adobe Flash, Google Chrome tarafından adeta ambargoya uğramış bir durumda. Bu bağlamda, akıllara flash uygulamalarının tamamen bitip bitmediği sorusu geliyor. Google, kullanıcılara bu konuda bir seçenek tanıdı. Kendisine sorulmadan hareket edilmesini istemeyen kullanıcılar, chrome://settings/content/flash (chrome://ayarlar/içerik/flash) yolunu izleyerek “Ask First” (önce sor) seçeneği sayesinde hareketli öğelerin gösterimi hakkında bir inisiyatif sahibi olacak.

Google Chrome gizli sekme ayarları yeniden düzenlendi

Değerlendirilen diğer hususlardan birisi olan gizli sekmenin tespit edilme mevzusu, Google Chrome’un geliştiricilerinden birisi olan Paul Irish‘in söylediğine göre çözüldü. Kodlamalarına güvenen Irish, gizli sekme ayarları hakkında şunu söyledi: ” Bundan sonra hiçbir site, gizli sekme kullanımınızı tespit edemeyecek.

google chrome gizli sekme ayarları

Kendi Twitter hesabından yukarıdaki fotoğrafları paylaşan geliştirici, The Boston Globe isimli internet sitesinin bir önceki Google Chrome versiyonunda sistemin gizli sekme kullanımını tespit ettiğini ancak şu an itibariyle yeni versiyon sayesinde sistemin bunu anlayamadığını ispatladı. Buna ek olarak, abonelik uyarılarının ve reklam sayfalarının ortaya çıkması da an itibariyle engellendi. Bu engelleme, reklamların seyirini değiştirecek.

Google chrome gizli sekme ayarları

Amerikalı geliştirici, attığı mesajda şu cümleleri kurdu: “Chrome’un gizli sekmesi (gizli modu), yıllarca, FileSystem API uygulaması yüzünden tespit edilebilir bir haldeydi. Bu sorun, Chrome 76 ile çözüldü.  “Detect Private Mode” (özel modu algıla) kodlarından özür dilerim.”

Progressive Web Apps Nedir ve Progressive Web Apps Kullanımı

Aslında daha önceki sürümlerde de var olan Progressive Web Apps (PWA), bir internet sitesinin tıpkı bir mobil uygulama gibi kendisinin kullanıcılar tarafından kullanılabilmesini sağlar. Ayrıca, kendisine çevrim dışı olarak da ulaşılabilinmesini mümkün kılar. Google Chrome’un önem verdiğ konulardan biri olan PWAOmnibox adı verilen ve tarayıcıda bulunan akıllı kutu ile birleşti. Omnibox, artık daha işlevsel. Bu işlevselliğin Omnibox kullanımını artırması bekleniyor. Son olarak, geliştiriciler için de bir akıllı kutu fonksiyonu mevcut.

Progressive Web Apps Nedir

Eski sürümlerde; masaüstü sistemler tarafından desteklenen bir uygulama sitesine girildiğinde kullanıcıya, ilgili uygulamanın yüklenmesi adına herhangi bir kısayol sunulmuyordu. Google Chrome 76 Beta sürümü ile beraber artık bu kısayol mevcut. Bazı kullanıcıların aşina olduğu PWA, akıllı telefonlar için kodlanmış olan web platformlarının mobilde kullanımı adına telefonu kullanan kişiye bir telefon uygulaması tecrübesi yaşatmak ister. Mobil kullanımdaki artış, bu opsiyonun değerini yükseltti.

Progressive Web Apps kullanımı

Google Chrome karanlık mod kullanımı otomatik hale geldi

Bazı kullanıcıların sevdiği bir diğer özellik olan Google Chrome karanlık mod, Chrome 76 versiyonu ile birlikte artık herhangi bir ayar gerekmeden aktif edilebilecek. Web siteleri bu modu otomatik olarak etkinleştirebilecek. Buna zıt olarak site sahipleri, karanlık bir tarayıcı istemeyen kişilerin de kararına saygı duyarak onlara bir renk şeması ekranı olanağı sağlayacak. Kullanıcı istekleri bundan böyle daha öncelikli olacak.

Google Chrome karanlık mod

Google Chrome 76 Beta sürümüne “buradan” ulaşabilirsiniz. Testler, 20 Haziran 2019‘a kadar devam edecek. 30 Haziran 2019’dan itibaren kararlı sürüm için çalışmalara başlanacak. Yeni versiyonun kırk altı gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Chrome 76 Beta sürümü yayımlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome 76 Beta sürümü yayımlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome 76 Beta sürümü yayımlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
  2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
  3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!