Google Chrome 83 özellikleri belli oldu


21 Mayıs 2020 Perşembe 02:13
Google Chrome 83 özellikleri belli oldu

Corona virüsü sebebiyle, geçtiğimiz aylarda evden çalışma oranları ciddi derecede artış gösterdi. Bu durum sebebiyle, bazı yazılım güncellemelerinde aksaklıklar yaşandı. Akıllı telefonlar için verilen güncellemelerin bazıları gecikirken, Chrome 82 sürümü ise tamamıyla pas geçildi. Ancak düzenin oturması ile birlikte, güncellemeler de verilmeye başlanıyor. Hali hazırda beta sürümde olan Google Chrome 83 özellikleri de belli oldu.

Özellikle son zamanlarda kaynak tüketimi azaltılmaya çalışan Chrome, ek olarak birkaç güvenlik güncellemesi de içeriyor.

Google Chrome 83 özellikleri ortaya çıktı

Chrome 82 sürümünün pas geçilmesinin ardından, yeni sürüm ile birlikte gelen en büyük özelliklerden birisi de gizli mod için. Gizli sekme açtığınız zaman, üçüncü taraf çerezler otomatik olarak yeni sürüm ile birlikte engellenecek. Varsayılan olarak açık olan özelliği dilerseniz kapatabileceksiniz. Yeni sürüme geçtikten sonra, bu özelliği tarayıcınıza “chrome: // flags / # advanced-cookie-control” komutunu yapıştırarak görebilirsiniz.

Yeni güncelleme ile birlikte arayüzde de bazı değişikliklere gidiliyor. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, oran belirten grafiklerin görünümünde değişikliğe gidildi. Bu özellik için hem Microsoft Edge hemde Safari’den yararlanıldı. Görünüşün yanı sıra, dokunmatik ekranlarda daha iyi kullanım sunabilmek için bazı form öğeleri de yeniden ayarlandı. Ancak bu güncelleme, henüz Android kullanıcıları için sunulmayacak.

Google Chrome 83 özellikleri için tüm detayları sizler için sıraladık.

 • Sekme grupları etkinleştirilebilecek. “chrome: // flags / # tab-groups” komutu ile birlikte bu özelliğin detaylarına bakılabilecek.
 • Araç çubuğundaki uzantılar seçeneği, yeni bir uzantılar açılır sekmesinde bulunacak. Bu özellik için de chrome: // flags / # extensions-toolbar-menu komutunu kullanabilirsiniz.
 • Yeni bir özellik ile birlikte, bir CSS özelliğinin kullanılmadan önce desteklenip desteklenmediğini kontrol edebileceksiniz.
 • Barkod algılama API’sı varsayılan olarak etkin halde gelecek.
 • Kötü amaçlı reklamların ve diğer gömülü içeriklerin izinsiz bir şekilde dosya indirmesi engellenecek.
 • AR ve VR içerikleri artık 3D oluşturulan ortamlar için HTML görüntüleyebilecek.
 • Yeni Performance.measureMemory () işlevi ile birlikte, geçerli internet sayfasının bellek kullanımı tahmin edilebilecek.

 

Kaynak
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google Chrome 83 özellikleri belli oldu”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Opera candır gerisi heyacandır

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sunulan tüm özellikleri opera daha önceden getiriyor ve daha iyisini.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Opera fark çakar.

 4. Anonim dedi ki:

  opera kullanmayanlar çok şey kaçırıyor

" Google Chrome 83 özellikleri belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome 83 özellikleri belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome 83 özellikleri belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "