Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir?


10 Mart 2020 Salı 16:35
Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir?

Google Chrome 75, geçen yıl web sayfalarındaki karışıklığı dindirmek için masaüstü okuma modunu piyasaya sürdü. Fakat kullanıcıların bu özelliklere erişebilmesi için arama kısmına birtakım kodlar yazması gerekiyor. Bu gizli aracın sunduğu özellik sayesinde dikkat dağıtmadan uzun makaleleri okumak veya grafikleri incelemek çok daha verimli oluyor.

Okuma moduyla reklamları kaldırın

Özellikle mobilde sıkça tercih edilen okuyucu modu iOS Safari‘de çok kullanılıyor. Ardından Opera‘nın da getirdiği bu yenilik herkesin kullanmak istediği bir araç haline geldi. Okuyucu mod, metin haricindeki reklam gibi girdileri işlevsiz hale getirerek berrak bir görüntü sağlıyor. Bu sayede odak netleşiyor ve tek bir konu ön plana çıkıyor.

Uzantıya gerek duydurmayan özellik

Okuyucu moduna elbette başka alternatiflerden ulaşabilirsiniz. Bunun için çeşitli uzantılar mevcut. Ancak tarayıcısının yavaşlamasını istemeyenler bu dahili fakat gizli okuma modunu mutlaka denemeli. Bu işlev için yeni bir sürüm veya güncelleme gerekmiyor. Tarayıcınızın Chrome 75 ve üst bir sürüm olması yeterli. Belirttiğimiz gibi okuma modu için direkt bir buton yok. Chrome’da okuma modunu aktif etmek için basit bir yöntemi uygulamanız yeterli.

Chrome’da okuma modu nasıl etkinleştirilir?

Google Chrome tarayıcınızı açtıysanız öncelikle “Flag” modunu etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunun için;

  1. Adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-reader-mode” yazın.
  2. Açılır menüden “Etkinleştir” seçeneğine basın.
  3. Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Google Chrome “Flags” modu

Okuyucu modunu etkinleştirdikten sonra makale içeren bir sayfa açtığınızda, adres çubuğunun sağ tarafındaki simgeyi görmüş olursunuz. Okuyucu modunu etkinleştirmek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Etkinleştirdiğinizde, sayfanın görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Ve, okuma modunuz keyifle kullanmaya hazır.

Google Chrome okuyucu modu

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir?”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ne saçma bir şey bu veriyorsan ya verirsin ya vermezsin kod yazmak ne demek ya işkence mi bu.

" Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome’un “Okuma Modu” nasıl etkinleştirilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "