Google’dan Chrome için yeni özellik: Canlı altyazılar


20 Mart 2021 Cumartesi 14:50
ABONE OL
Google’dan Chrome için yeni özellik: Canlı altyazılar

Chrome için çalışmalarına devam eden Google, geçtiğimiz günlerde 89 sürümünü yayınladı. Bu güncelleme ile büyük oranda hızlanan Chrome, Freeze-Dried Tabs özelliğini kullanıcılara sundu. Şimdi ise Google, Chrome için Canlı Altyazılar özelliğini kullanıcılarla buluşturuyor. Bu özellik, desteklenen dillerde videolar için otomatik altyazı ekliyor.

Şimdiye kadar Android‘de bulunan bu özellik, desteklenen diller ile masaüstü sürüm için de geliyor.

Google Chrome için canlı altyazılar özelliği geliyor

Canlı Altyazılar özelliği, tarayıcı üzerindeki her ses için altyazı oluşturabiliyor. Podcast’ler, sosyal medya videoları, diziler, filmler ve hatta radyo içerikleri için bu özellik ile altyazı eklenebiliyor. Canlı Altyazılar özelliği, mevcut içerikte yerleşik bir altyazı desteği olsa dahi kullanıma izin veriyor.

Özellik henüz mükemmel çalışmasa da işitme güçlüğü çeken kişiler için oldukça işe yarar olacaktır. Desteklenen kaynaklardan bir ses algıyalan Chrome, mevcut pencerede otomatik olarak altyazı gösteriyor. Kullanıcılar, altyazı boyutunu istedikleri zaman değiştirme veya kapatma imkanına da sahip.

Google Chrome Canlı Altyazılar özelliği, Erişilebilirlik menüsünden açılabiliyor. Yeni özellik, şimdilik İngilizce’yi destekliyor. Chrome’un önümüzdeki aylarda diğer diller için de destek vermesi muhtemel.

89 güncellemesi ile artan performans

Chrome ekibi, tarayıcının Windows’da yüzde 22, diğer uygulamalar üzerinde yüzde 8 ve GPU üzerinde yüzde 3’e kadar bellek tasarrufu oluşturduğunu belirtti. Tarayıcının yanıt verme hızı yüzde 9 arttı. Tüm bu gelişmelerin hepsi, Google’ın gelişmiş bellek ayırıcısı PartitionAlloc sayesinde meydana geldi.

Sadece Windows tarafında hız artışı yaşamayan Chrome, Android’de de yüzde 5 hızlandı. Ek olarak yeni gelen sürüm ile kullanılmayan sekmeler optimize edilecek. Böylece, tarayıcının bellek kullanımı azalacak.

Google Chrome 89 güncellemesi ile gelen bir diğer özellik de Freeze-Dried Tabs. Android sürümü için getirilen bu özellik ile uygulamanın ilk açılışı hızlandırılıyor. Eğer kullandığınız sekme fazla işlem gücü istemiyorsa, asıl sekme yüklenene kadar kullanıcıya bir demo gösterilecek. Böylece, sayfalar daha hızlı yükleniyor gibi görünecek.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
23 gün önce

çeviri hızı o kadar yavaş ki. Denemeden haber yapmayın. Zayıf yönlerini de yazın makalenizde. Henüz çok yeni ama ileride anlık çeviri daha hızlı yapılabilirse, işe yarayabilir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Haklısın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
22 gün önce

Önümüzdeki yıllarda Türkçe gelir. Tahminen 15 yıl falan.

" Google’dan Chrome için yeni özellik: Canlı altyazılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Chrome için yeni özellik: Canlı altyazılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Chrome için yeni özellik: Canlı altyazılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme