Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor


08 Nisan 2020 Çarşamba 16:30
Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor

Google Chrome‘daki sekme yığınınızı gözden geçirmenin artık daha kolay bir yolu var. Chrome 81 ile Google, sekmeleri bir araya getirmeye olanak tanıyan bir özelliğini sunuyor. Güncellemenin daha önce gelmesi planlanmıştı, ancak şirket Corona virüsü nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı.

Chrome 81 ile renkli sekmeler

Mac’inizde veya Windows bilgisayarınızdaki Chrome’u en güncel versiyonuna güncelledikten sonra sekmelerinizi yan yana kümeleyebilirsiniz. Yeni bir sekme kümesi oluşturmak için tek yapmanız gereken bir sekmeyi tıklayarak ‘Yeni gruba ekle’ seçimini seçmek. Chrome, sekmeleri renklerle kodlayarak grupları birbirinden ayıracak.

Bunun yanı sıra grubu adlandırabilir ve sunulan renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Grubu çubuğun bir tarafından diğerine taşımak istiyorsanız, renkli daireyi tıklayıp istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz. Örneğin bir proje üzerinde çalışırken birkaç sekmeyi gruplandırabilirsiniz. Ardından her birini gözden geçirirken istediğiniz sekmeyi bulmak daha kolay olacaktır. Gruptan herhangi bir sekmeyi kaldırmak istediğinizde grubun geri kalanından aşağıya sürükleyebilirsiniz. Ayrıca sağ tıklayarak ‘gruptan kaldır’ı da seçebilirsiniz.

Manuel olarak etkinleştirilebilir

Sekmeleri gruplandırmaya yarayan bu yeni özellik kullanıcıların iş akışı için iyi bir verimlilik sağlayabilir. Özelliği henüz görmüyorsanız, aşağıdaki Chrome Flag özelliği ile manuel olarak etkinleştirebilirsiniz: chrome://flags/#tab-groups

Güncellemeyi manuel olarak etkinleştirmek için öncelikle yukarıdaki metin satırını kopyalayın. Ardından bu satırı Chrome arama çubuğunuza yapıştırın ve enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan sayfada yer alan, Tab Groups özelliğini etkinleştirin. Chrome tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra yeni özelliği kullanmaya hazırsınız.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor”

 1. Anonim dedi ki:

  renklendirme kısmı çalışmıyor. program güncel

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu ram ve şarjı fazla yemesini (hem mobilde hemde PCde) halletseler efsane olacak.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  chrome bu kadar sistem kaynağı sömürmemeli.

 4. Anonim dedi ki:

  chrome ilk önce ram canavarı olmaktan çıksın

 5. Anonim dedi ki:

  firefoxta zaten var

 6. Anonim dedi ki:

  Operada bu yıllar önce vardı belki halen vardır

 7. Anonim dedi ki:

  Color Tabs diye bir eklenti vardı zaten yanlışmasam.

" Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome, sekme kaosuna son veriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "