Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak!


11 Ekim 2020 Pazar 11:00
Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak!

İnternet tarayıcısı pazarındaki rekabet oldukça yukarıda. Her tarayıcının kendine göre farklı özellikleri bulunsa da en önemli kriter, hızlı arama yapabilme özelliği oluyor. Tarayıcı tercihi konusundaki tartışmalar da biteceğe benzemiyor. Bu alanda özellikle Safari, Edge, Chrome, Mozilla ve Opera gibi tarayıcılar her geçen gün kendilerini geliştiriyor. Şimdi de Google Chrome ve YouTube, QUIC özelliği ile hızlanacak.

Google Chrome, uzun yıllardır TCP protokolünü kullanıyor.

Google Chrome ve YouTube QUIC özelliği ile hızlanacak

Konu sitelerin yüklenme hızları olduğu zaman tarayıcıdan, kullanılan protokole kadar birçok kriter kullanıcı deneyimini etkiliyor. İnternette birçok şey teknolojinin gelişmesi ile değişim gösteriyor. Son 30 yılda değişmeyen tek şey ise, TCP (iletim kontrol protokolü) özelliği. QUIC özelliği ise TCP yerine UDP (kullanıcı datagram protokolü) kullanıyor.

IETF QUIC özelliği2012 yılında Jim Roskind tarafından icat edilen QUIC, 2013’den bu yana Google‘da aktif geliştirme aşamasında. Son birkaç yılda ise, Google Chrome dahil olmak üzere birçok hizmette QUIC kullanılmıştı. Ancak, QUIC özelliği üzerinde Google’dan başka çalışan birisi de var. 2015 yılında İnternet için bazı standartları belirleyen IETF (İnternet Mühendisliği Görev Gücü), 2015 yılında QUIC ile ilgilendi ve 2016’da Google’a paralel olarak geliştirmeye başladılar. IETF tarafından geliştirilen QUIC, Google’ın geliştirdiğinden biraz daha üstün kabul ediliyor.

2018’de IETF’nin HTTP ve QUIC grupları, HTTP / 3’ün QUIC üzerinden tanımlanacağına karar verdi ve böylece QUIC’i gelecekteki bir küresel standart olarak belirledi. Şimdi ise, Google Chrome için IETF tarafından geliştirilen QUIC özelliği eklendi. Bundan sonra desteklenen internet sitelerinde varsayılan olarak HTTP / 3 kullanılacağı duyuruldu. Şu anda, web sitelerinin yalnızca yaklaşık yüzde 7,5’i bu özelliği kullanıyor.

Google Chrome’u bu konuda geride bırakan Safari 14, geçen ay varsayılan olarak IETF’nin geliştirdiği QUIC destekli HTTP / 3 ile geldi. Ancak Google’ın raporlarına göre, Chrome kullanıcılarının dörtte biri halihazırda IETF’nin geliştirdiği QUIC özelliğini kullanıyor.

Google’ın yaptığı ilk testlere göre, IETF’nin geliştirdiği QUIC özelliği sayesinde aramalar yüzde 2 hızlanmış durumda. YouTube’un videoları arabelleğe yeniden alma süresi ise yüzde 9 azalmış durumda. Toplam hızın masaüstü sürümde yüzde 3, mobil sürümde yüzde 7 arttığı belirtildi. Önümüzdeki aylarda, hataların giderilmesi ile bu sayıların artması bekleniyor.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  edge çok hızlandır test etmeniz gerek anca

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Android in en büyük dez avantajlarından biri telefonunuz ne kadar güçlü olursa olsun chrome acayip kasıyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu uygulamalar özellikle Youtube önce öküz gibi şarj yemeyi bıraksın iPhone’da ondan sonrasına bakılır

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sorun çağ dışı batarya kapasitesi olabilir mi acaba?

" Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni özellik ile Google Chrome ve YouTube hızlanacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?