Okunma

Google, 170 milyon doları gözden çıkardı


04 Eylül 2019 Çarşamba 21:00
Google, 170 milyon doları gözden çıkardı

Google çocuk gizliliği konusunda yaptığı ihlallerden dolayı, Uluslararası Ticaret Komisyonu’na, kendine atılan suçlamaları çözmek için yaklaşık 170 milyon dolar ödeyecek. Bakalım Google veri toplama konusunda izlediği yolda şimdi ne yapacak?

Ebeveynlerin rızasını almadan, bazı ticari bilgileri topladığı ve bununla alakalı fayda sağladığı belirtilen YouTube, platform üzerinden video izleyen çocukların verilerini illegal olarak topladığı gerekçesiyle, New York mahkemesi tarafından suçlandı. Geçen haftaki raporlara göre, Google çocuk gizliliği hakkındaki bu olayı çözmek için yaklaşık 200 milyon dolarlık bütçeyi gözden çıkardı.

Google çocuk gizliliği ile ilgili verileri neden topluyor?

Bu veriler reklam verenler tarafında, reklam maliyetlerini düşürmek ve hizmetlerine daha fazla ilgi gösterecek kişi bulmak için kullanılıyor. Verilerin içeriği, hedef kitlelerin yaşı, cinsiyeti, ilgi alanları, konumları, hatta isim, soy isim ve sayamayacağımız daha birçok alandan oluşuyor. Hedef kitleler ile alakalı bu bilgileri toplayan YouTube’un ise, kurumsal firmalara bu argümanlarla gidip, kendini reklam almaya cazip hale getirdiği konuşuluyor.

Günümüzde dünyanın ikinci büyük arama motoru haline gelen YouTube, günlük yüz milyonlarca saat izlenme alıyor. Yani toplanan ve ticaret için kullanıldığı iddia edilen bu verilerin ne denli çok olduğu rahatça anlaşılabilir.

google-çocuk-gizlilgi

Google veri toplama konusunda ne yapacak?

Uluslararası Ticaret Komisyonu, YouTube’un bu konuda herhangi bir mazereti olamayacağını belirtti. Ayrıca en kısa zamanda taraflar arasında anlaşma sağlanacağını ve YouTube’un sonraki süreçte, bu şekilde veri toplamayı durduracağını açıkladı. Komisyon, bu konuda YouTube’un diğer kurumlardan herhangi bir farkı olmadığını belirtti. Ayrıca en kısa sürede bu önlemleri alması için de YouTube’a talimat verdi.

Anlaşma şartlarının arasında, bundan sonra çocuklar ile alakalı üretilen içeriklere özel işaretleme yapılması gerektiği ve kanalda o içerikten sorumlu olan kişilere yıllık olarak google çocuk gizliliği eğitimlerinin verilmesi var.

Aldığı tepkilerden sonra, Google veri toplama konusunda artık bu tür olayların yaşanmaması için gerekeni yapacak.

Siz de YouTube ve buna benzer platformlarda, sizin veya ailenizin verilerinin toplanmasından endişe duyuyor musunuz?
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google, 170 milyon doları gözden çıkardı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Yabancı yatırımcıyı kaçırıyorlar… Pardon ben Türkiye de oldu sandım. Hemen çamurlaşıp hükümete laf sokacaktım.

    1. Teknoloji Dostu dedi ki:

      Sokmuş kadar oldun üzülme.

" Google, 170 milyon doları gözden çıkardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, 170 milyon doları gözden çıkardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, 170 milyon doları gözden çıkardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "