Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle


25 Haziran 2020 Perşembe 13:15
Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle

Google yeni yayımladığı bir blog yazısında kullanıcılarının geçmişini silmeye yönelik bir hamle yapacağını aktardı. Gizlilik ve reklam hedefleme gibi konular noktasında attığı bu adım ile birlikte Google, 18 aylık geçmişinizi siliyor. İşte Google konum ve arama geçmişi silme hamlesi:

Google konum ve arama geçmişi silme ile dikkat çekiyor

Google yeni duyurduğu kararıyla birlikte artık yeni kullanıcıları için varsayılan bir özellik olarak konumu ve arama geçmişini otomatik olarak silecek. Söz konusu adımı gizlilik noktasında attığını söyleyen arama motoru devinin bu hamlesi, yeni kullanıcılar için iyi görünüyor.

Blog yazısında şirketin CEO’su Sundar Pichai, şirketin gizlilik, güvenlik ve kullanıcı deneyimine yönelik dikkatlerini vurguladı. Google’ın otomatik silme özelliği, Google Asistan veya Google Home gibi cihazlar aracılığıyla toplanan arama geçmişi, internet veya uygulamalar arasında geçiş yaparken toplanan konum geçmişi ve sesli komutlar gibi kullanımlar için geçerli.

Google bu verileri kullanıcının hangi bilgilerinin saklandığını ya da toplandığını görebilecekleri ve elle bu verileri silebilecekleri hareketler sayfasını halihazırda içinde barındırıyor.

Google konum ve arama gecmisi silme-02

Google’ın kullanıcı verilerini saklaması şirketin başına hep dertler açmıştır, yine de belirli adımlarla şirket bunu kırmaya çalışıyor. En azından çabalıyor. Bu çabanın bir sonucu olarak da kullanıcılara seçilen ayara bağlı olarak üç ay veya 18 ay sonra veri noktalarını otomatik olarak silme imkanı tanıyor.

Bahsettiğimiz ayarlar yeni kullanıcılar için varsayılan olarak açılıyor. Google, kullanıcılar hiçbir işlem yapmasa bile internet ve uygulama aramalarını 18 ay sonra otomatik olarak silinecek şekilde ayarlıyor. Bunun yanında konum verilerini kaydetme özelliğini zaten kullanıcılar açıp kapatabiliyor, eğer bu konum verilerini kaydetme açıksa varsayılan olarak 18 aylık bir silme planına geçmiş oluyor.

Bu arada belirtmekte fayda var bu özellik yalnızca yeni kullanıcılar için şu anda aktif, eski kullanıcılar için geçerli değil ama eski kullanıcılar için de yeni gelen şeyler var. Google Chrome’un gizli mod özelliğini birçok kullanıcı kullanıyor, bunun için geliştirme yapan şirket, kullanıcıların işini kolaylaştıracak bir özellik sunuyor.

Akıllı telefonlardaki uygulaması için geliştirilen özellik sayesinde kullanıcılar profil fotoğraflarına uzun süre bastıkları takdirde gizli moda kolaylıkla geçmiş olacak. Özellik iOS kullanıcıları için yeni sunuldu, yakında da Android kullanıcılarına sunulacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  mantıklı 18 ay makul süre.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce depolayıp sonra siliyor gidib ducduckgo kullanın

" Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan geçmişi silmeye yönelik hamle ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!