Okunma

Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması


01 Kasım 2007 Perşembe 22:00
Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması
Bir süre önce Orkut adlı sosyal ağını duyuran ve beta olarak hizmeti sunmaya devam eden Google, çok yakında tam sürüme geçecek. Orkut ile başlayacak olan bu yeni API desteği; Friendster, viadeo, Hi5, LinkedIn ve Oracle gibi büyük ağlarla büyümeye devam etmeyi planlıyor. Bu firmalar resmi olarak şimdiden bu API’yi kullanacaklarını açıkladılar.
Bu API’nin ismi OpenSocial ve içinde temel olarak üç bilgiyi barındıracak. Birincisi arkadaş/sosyal bilgi grafiği, profil bilgisi ve aktivite verisi. Destek veren sitelerin altyapılarında yapılacak güncellemelerle birlikte API ile haberleşme sağlandıktan sonra bilgi başka bir uygulama tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Nasıl Yani? Hepsi Haberleşebilecek mi?

Aslında hayır. En azından şimdilik hayır diyebiliriz. İleride API geliştikçe bütün sosyal ağlar birbirleriyle haberleşebilecek ve tek bir veritabanından ulaşılabilecek, hatta muhtemelen Google’dan kişi arama özelliği de mevcut olacak.

Facebook ve MySpace de Bunlara Dahil Olacak mı?

Ne yazık ki şu anda Google’ın bu programına dahil olmak gibi bir fikirleri gözükmüyor. Ama bu iki büyük sosyal ağ dışındaki bütün ağlar API’ye destek vereceğini açıkladı. Belki ileride Facebook ve MySpace de dahil olabilir.
 
Kısaca, gelecekte bizi sosyal ağ konusunda çok büyük olanaklar bekliyor. Bütün ağların tek bir ortamda olduğunu düşünmek bile gerçekten heyecan verici. Son olarak bu API’nin bir avantajı olarak sahte kimlikli insanlara engel olma imkanı olabilir ki hepimiz bunlardan şikayetçiyiz, diyebiliriz.Yakında her şey daha net hale gelmeye başlayacaktır.

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net




yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Aslında şu anda neredeyse Facebook dışında tüm sosyal ağlar, MySpace ve LinkedIN dahil ya da dev ticari yazılımlar ***** ya da Oracle gibi bu inisiyatife dahil oldular ve bu haliyle OpenSocial Facebook’tan çok daha büyük bir pazarı temsil ediyor ***** hegemonya tehditine karşı başarılı bir hamle olarak gözüküyor. Asıl zor kararı Facebook verecek, OpenSocial’a katılacak mı rekabete mi girecek. Bu zor bir karar çünkü OpenSocial sosyal ağ pazarının işleyişini değiştirecek, oysa şimdiki haliyle Facebook 15 milyar doları bulmuştu. Yeni oyun ne getirecek kimse daha bilmiyor.

    Serkan Sevilgen

" Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Sosyal Ağ Çıkarması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "