Google’dan Türk turizmi için corona raporu!


11 Ağustos 2020 Salı 22:10
Google’dan Türk turizmi için corona raporu!

20 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsle mücadele devam ederken, virüsün darbe vurduğu sektörlerin başında turizm geliyor. Turizm sektörüne yeni normal hayata geçiş kapsamında yavaş yavaş canlanmaya başlasa da, salgının yayılmaya devam ediyor olması büyük bir tedirginliğe yol açılıyor.

Türk turizmi corona virüsten nasıl etkilendi?

Ülkemizde ekonominin lokomotif sektörleri arasında yer alan turizmin durma noktasına gelmesi sonrasında Google tarafından detaylı bir rapor hazırlandı. Yeni normal hayatta sektörlerin canlanabilmesi için dijital pazarlamanın kilit rol oynadığını belirten Google’ın yayınlamış olduğu rapora göre;

Seyahat ile ilgili aramalarda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Mart ayında yüzde 25, Nisan ayında yüzde 72, Mayıs ayında ise yüzde 61 seviyelerine varan düşüşler görüldü. Yeni normal dönemiyle birlikte, tüketicilerin seyahat sektörüne yönelik ihtiyaçları, beklentileri de değişti. Yeni normal döneminde tüketicilerin daha izole tatil olanaklarına yönelik arayışları dikkat çekici oranlarda yükseldi.

Haziran ayında “villa” aramaları geçen yıla göre yüzde 101 artarken, “bungalov” aramaları 2019’a kıyasla yüzde 42, “dağ evi” ve “bağ evi” yüzde 85, “karavan” yüzde 71, “tekne kiralama” ise yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Yani tüketiciler izole tatil ve seyahat seçeneklerine yönelmeye başladı. Tüketici, izole tatil ve seyahat seçeneklerine yöneliyor. Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının hafiflemesi ile artan hareketlilik, yurt içi seyahat ile ilgili aramalara da net bir şekilde yansıdı. Örneğin İstanbul’a yakın yerlerle  ilgili aramalarda hızla artış görülürken, Sapanca, Ağva, Şile, Cunda gibi tatil beldeleri, 2019’daki arama oranlarına en fazla yaklaşan yerler içerisinde yer aldı.

Bunları Antalya, Bodrum ve Çeşme gibi popüler tatil bölgeleri takip etti. Temmuz ortası itibariyle toplam seyahat sektörü arama hacmi  2019’daki arama hacimlerinin yaklaşık yüzde 90’ına kadar ulaştı. Google Türkiye’nin Nisan ve Haziran aylarında düzenlediği anket çalışmaları, tüketicilerin ilk ulaşım tercihinin şahsi araba olduğunu ortaya koyuyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’dan Türk turizmi için corona raporu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  çok kötü dizayn….

" Google’dan Türk turizmi için corona raporu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Türk turizmi için corona raporu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Türk turizmi için corona raporu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?