Google Earth, zamanda yolculuğa çıkaracak


15 Nisan 2021 Perşembe 22:13
ABONE OL
Google Earth, zamanda yolculuğa çıkaracak

Google Earth yepyeni bir güncelleme alıyor. Tüm dünyadaki uydulardan çekilen fotoğrafların görüntüsünü yansıtan yazılım için çok konuşulacak bir özellik geliyor. Google Earth, kullanıcıların zamanı geri almasına ve dünyanın ilerleyen yıllar içinde nasıl değiştiğini görmesine imkan tanıyan bir yenilik getiriyor.

Google Earth’de son 4 yılın en büyük güncellemesi

Yeni gelecek olan özellik içerisinde zamanı ileri alma sistemi yer alıyor. Bu özellik, insanların zamanda ilerlemesini sağlamak için son 37 yılın milyonlarca uydu görüntüsünü kullanıyor. Örneğin bu sistem, insanların küresel ısınmanın, buzulların geri çekilmesini veya Amazon’un zaman içinde ormansızlaşmasını görmelerini sağlıyor. Şirket, bunun Google Earth için dört yıldır yapılan en büyük güncelleme olduğunu belirtiyor.

Google Earth, yaygın olarak kullanılan Haritalar ürününde benzer bir teknoloji kullanıyor. Toplu taşıma ve yol tariflerinden daha çok jeoloji ve keşfe odaklanıyor. Kullanıcılar bu sisteme bir web tarayıcısı üzerinden erişebiliyor. Yıllar içinde eriyen bir Alaska buzulunun önceden hazırlanmış sanal turlarını bu program içerisinde görebilirsiniz.

Google Earth zaman yolculuğu

Google, iklim sorunlarını sergilemek için ‘Alaska buzulu’ gibi sanal turlar hazırladı.

Google Earth’deki yeni özelliği sadece belirli lokasyonlar üzerinde değil, küresel çapta kullanabiliyorsunuz. Yani kullanıcılar herhangi bir konumun adını yazabiliyor ve mevcut olan her şeyi bu konumda deneyebiliyor.

Dünyanın değişimini gözler önüne seriyor

Google, iklim değişikliği ve diğer çevre sorunları konusunda farkındalık yaratmanın bir yolu olarak bu araç üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Manzaranın nasıl değiştiğinin çarpıcı örnekleri olarak Cape Cod’un değişen kumlarına ve Kazakistan’ın Aral Denizi’nin kuruması örnek veriliyor. Aynı zamanda Las Vegas’ın hızlı genişlemesinden Dubai’de yapay adaların inşasına kadar dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerdeki değişimleri de belgeliyor.

Google Earth zaman yolculuğu

Las Vegas, Nevada, 1984-2020

Google bu özellik hakkında “Değişen gezegenimizin parmak uçlarımızda daha net bir resmine sahibiz. Sadece sorunları değil aynı zamanda elimizin altında çözümleri ve on yıllar boyunca ortaya çıkan büyüleyici derecede güzel doğa olaylarını da gösteren bir görsel var” açıklamasını yaptı.

Google Earth için yeni gelen bu özelliği nasıl buluyorsunuz? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

10 Yıl Sonra: Google Earth’ın yapay zekası bundan 2000 yıl öncesindeki Dünya’yı tahmin edebiliyor!

Shiftman
Shiftman
1 ay önce

Küresel yalana dikkat cekmek icin paraya bogmuslardir. Dünyanin isinip sogudugu dönemler vardir. Buda günes isinlarinin dunyaya yaklasip uzaklasmasiyla ilgilidir. Küreselciler bundanda para koparma niyetinde oldugu icin avanaklari kendileri icin sokaklara döküyorlar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Google Earth Cyberpunk Edition 😀

" Google Earth, zamanda yolculuğa çıkaracak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Earth, zamanda yolculuğa çıkaracak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Earth, zamanda yolculuğa çıkaracak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!