Google El Yazısı ile Arama Artık Türkçe


Google El Yazısı ile Arama Artık Türkçe

Dokunmatik ekranlı bir mobil cihaz üstünden arama yapmak, masaüstü veya dizüstü bilgisayarların aksine daha zor olabiliyor. Bu yüzden Google ile daha rahat etkileşime geçebilmek için yeni bir yol daha icad edildi; mobil cihaz ve tabletler için el yazısı ile arama seçeneği.

Diyelim ki kalabalık bir sokağın köşesinde, bozuk bir yolda takside gidiyorsunuz ya da sadece kanepenizde oturuyorsunuz. El Yazısı sayesinde cihazınızın ekranına yazarak arama yapabilirsiniz; yani ekranın yarısını kaplayan bir klavye düzeninde ekrandaki küçük harfleri bulmaya çalışmanıza gerek yok.

Başlamak çok basit: Mobil cihazınızla bağlandığınız Google.com’da alt köşedeki “Ayarlar” kısmından “El yazısını” aktif hale getiriyorsunuz. Fakat unutmamanız gereken bir şey var, ayarları kaydettikten sonra özelliğe erişebilmeniz için sayfayı yenilemeniz gerekebilir. Tabletlerde ise Arama Ayarları’na “dişli çark simgesi”nden ulaşabilirsiniz.

El yazısını aktif hale getirdiğinizde, ekranınızın sağ alt köşesindeki “El yazısı” simgesine tıklayarak ekranınıza yazmaya başlayabilirsiniz. Birkaç harf yazdıktan sonra otomatik tamamlama seçeneği arama kutusunda belirecektir.

Eğer aradığınız kelime seçeneklerden biriyse tıklayın ve aramayı başlatın. Daha uzun sorgular için, yazmaya devam edebilir ve ok tuşlarını kullanarak otomatik tamamlamalar yardımıyla aramanızı yapabilirsiniz. Ekranınızdaki herhangi bir yere yazabileceğiniz için bir klavyeye, bir arama kutusuna tekrar tekrar bakmanız gerekmeyecektir.

‘El Yazısı’ ile arama opsiyonunu klavyenin yerini alması amacı ile değil tamamlayıcı bir özellik olarak tasarlanmış. Tercihinize göre el yazısı özelliği ile birlikte dilediğiniz zaman klavye kullanarak da arama yapabilirsiniz.

:: Google’ın yeni el yazısıyla arama hizmetini nasıl buldunuz?

{ARTICLE_LINK}
{AUTHOR}

 

 • yazarHakan Sülün

  Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Google El Yazısı ile Arama Artık Türkçe” üzerine 16 yorum

  1. JohnDemir dedi ki:

   Yaptım hemen sevdim

  2. tRtR dedi ki:

   2 gün sonra tabletim gelsin yaparız

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Yaptım, algısı telefonumda yavaş olsa da güzel bi olay 😀

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Symbian Belle temelli cihazlarda neden yoksa :@ Birde mobil diyorr..

  5. eradicate dedi ki:

   Gerçekten cok yararlı olmuş…dokunmatik olayında zaman zaman istediğin şeyi yazamıyordun, yolculukta , arabada sallanırken fln…o yüzden bnce cok basarılı ve yararlı…

  6. SDN Okuru dedi ki:

   harika çok güzel müthiş

  7. SDN Okuru dedi ki:

   ios 6 yüklü cihazlarda neden yapılmıyor yardımcı olurmusunuz ? iphone 4s

  8. SDN Okuru dedi ki:

   zaten latin alfabesini kullanıyoruz bu türkçe olmuş çok mu iüçö vb bunları eklediler tamam. google daha güzel işler yapabilir mesela sesli komutta andorid için bu türkçe olsun bakalım..

  9. SDN Okuru dedi ki:

   İphone de yaptım oldukça başarılı 🙂 27.07.2012 15:28 bu arada sen Symbian Belle kullanan telefonlarda multitouch var mı ?

  10. SDN Okuru dedi ki:

   27.07.2012 16:06 versiyon ile alakası yok ayarlayamamışsındır bende başta zorlardım benim sürüm 5.1.1

  11. SDN Okuru dedi ki:

   cok iyi

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Galaxy s2 de denedim çok kullanışlı çok beğendim ama klavye daha iyi bana göre

  13. SDN Okuru dedi ki:

   Ben niye yapamadım anlamadım, hem galaxy tab 7’de denedim hem de galaxay 10.1’de denedim, hiçbirisnde yukarıda bahsedilenleri göremedim ve yapamadım, yardım lütfen

  14. SDN Okuru dedi ki:

   bizim tlf.da bu şekil değil.siyah ekran çıkıyor.ardından klavye çıkıyor.
   ne yapmak gerek..?
   niye bizde çıkmıyor..note telefon..

  15. SDN Okuru dedi ki:

   :poop:

  16. SDN Okuru dedi ki:

   umut

  Yorum yazın