Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi


12 Nisan 2021 Pazartesi 19:51
ABONE OL
Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi

Google, Fotoğraflar uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı. Hizmeti sıradan bir fotoğraf/video görüntüleme aracı olmaktan çıkaran şirket, çok kapsamlı video düzenleme özellikleri ekledi. Kesme, kırpma gibi temel işlevlerin yanı sıra filtre ekleme gibi ince detaylarla daha kullanışlı hale gelen Fotoğraflar, çoğu mobil video düzenleme yazılımına alternatif oldu.

Google Fotoğraflar artık videoları düzenleyebiliyor

Aslında Google Fotoğraflar uygulamasında video düzenleme araçları vardı, ancak bu fonksiyonların yapabildiği işlemler kısıtlıydı. Yalnızca kırpma, sabitleme, döndürme gibi basit eylemlere izin veriyordu. Google’ın bugün yayınladığı güncelleme, uygulamaya daha fazla düzenleme aracı kazandırdı. Ayrıca şirket, Fotoğraflar’ın video görüntüleme arayüzünü de yenileyerek modern hale getirdi.

Google Fotoğraflar sayesinde artık videolarınızın hem dakikasını kısaltabilirsiniz hem de çerçeve genişliğini değiştirebilirsiniz. Örneğin 18:9 olan bir videonun görüntü oranını 4:3 formatında kare şekline küçültebilirsiniz. 3:2, 16:9, kare gibi ön tanımlı seçenekler sunan Google, kendi istediğiniz orana göre de videonuzu ayarlamanıza izin veriyor. Ayrıca isterseniz videoyu sağ, sol yönlerine doğru döndürebiliyorsunuz.

Google Fotoğraflar için yayınlanan güncellemedeki yeniliklerden biri, ‘İşaretleme’ aracı. Videonuzdaki önemli bir kısmı vurgulamanızı sağlayan bu fonksiyon sayesinde istediğiniz renk ile ekranı çizebiliyorsunuz. Çizdiğiniz o alan videoya kaydediliyor. Böylelikle WhatsApp gibi bir mecrada paylaşırken, yaptığınız vurgu kaybolmuyor.

Google, yeni güncellemeyle Fotoğraflar uygulamasına ‘Filtreler’ sekmesi ekledi. Burada, videolarınızda kullanabileceğiniz toplam 13 tane filtre yer alıyor. Seviyesini 0-100 arasında değiştirebildiğiniz bu filtreler sayesinde çekimlerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Ayrıca ‘Yok’ seçeneğini seçerek de videonuzu eski haline döndürebilirsiniz.

Güncellemeyle eklenen bir diğer özellik de ‘Ayarla’ sekmesi. Videolarınızın parlaklığını, doygunluğunu ve daha birçok değerini değiştirmenize imkân veren bu sekmede 10’dan fazla araç bulunuyor. Google’ın eklediği araçların listesi şöyle:

Parlaklık
Kontrast
Beyaz nokta
Parlak alanlar
Gölgeler
Siyah nokta
Doygunluk
Sıcaklık
Tonlama
Cilt tonu
Mavi ton
Vinyet

Yeni özellikler bütün Android cihazlara geldi

Google Fotoğraflar uygulamasındaki video düzenleme araçları şimdiye kadar Pixel akıllı telefonlara özeldi. Ancak Google, bugünkü güncellemeyi marka fark etmeksizin bütün Android cihazlara sundu. Yani telefonunuzun markası ne olursa olsun, Fotoğraflar’ı şu linkten güncelleyerek yeni özelliklere erişebilirsiniz.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Çok iyi olmuş. Yavaş yavaş alternatif uygulamalara ihtiyacımız azalıyor. Keşke müzik ekleme özelliği de gelse

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bu özellik zaten vardı

" Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Fotoğraflar’a video kurgu özelliği geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!