Okunma

Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil


22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:19
Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil

Kullanıcılarının şifrelerini düz metin olarak saklayan tek büyük teknoloji şirketi Facebook değil. Yakın zamanda bu olayla gündeme gelen Facebook’un ardından Google cephesinden de benzer bir haber geldi. Google şifreleri de güvende olmayan şifreler kervanına katıldı. Google G Suite için ortaya çıkan hatayı daha önce Facebook ve Instagram cephesinde görmüştük.

Google şifreleri düz metin olarak saklandı: Google G Suite kullanıcılarını uyardı

Google konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Google G Suite kullanıcılarına uyarıda bulundu. Şirket, 2005 yılından bu yana bazı kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını söyledi. 2005’ten beri devam eden bu hata aradan geçen 14 yılın ardından ortaya çıktı. Google, kullanıcıları şifrelerini sıfırlamaları ve sorunu bildirmeleri konusunda uyardı. Ayrıca bu saklama yönteminin artık kullanılmadığı da açıklandı.

Düz metin olarak saklanan şifrelerin kötüye kullanımına dair bir kanıt olmadığı da şirket tarafından açıklandı. Ancak yine de bu açıklama kullanıcılar için yeterli olmadı. Google’ın sistemini aştıktan sonra şifrelerin rahatlıkla erişilebilir olması G Suite kullanıcılarını tedirgin etti. Kurumsal hesaplar için söz konusu olan açıktan, bireysel kullanıcılar ise etkilenmedi.

Kurumsal müşterilerinin güvenliğini ciddiye aldığına dair bir açıklama yapan Google, özür diledi ve daha iyisini yapacağına dair teminat verdi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Üyeliğim olmadığı halde google kredi kartımdan 3*10$=30$ çekmiştir. Gsuite ile iletişime geçebileceğim hiçbir yer yok bunu nasıl düzeltebilirim

 2. cemal34 dedi ki:

  Günaydın derim sadece.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  asıl güvenlik sorunu hangi ülke şirketlerindeymiş gördük

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Güvende olsa ne olacak ki? Sanki bizim ülkemizin bir adamı o verileri korumakla gorevlide biz burada rahat olalim yine elin adamı o verileri istedigi gibi kullanacak

" Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google G Suite şifreleri 14 yıldır güvende değil ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "