Okunma

Google Genç Kızları Coder Yapacak


19 Haziran 2014 Perşembe 13:00
Google Genç Kızları Coder Yapacak

Büyük şirketlerin teknoloji departmanlarını ziyaret ettiğimizde, genelde askerlik şubesine girmişiz gibi bir atmosferle karşılaşıyoruz: Sanki bu alanlarda kadınların bulunmaması dünyanın en doğal haliymiş gibi. Oysa kadınlar, fırsat verildiğinde teknoloji konusunda çok başarılı işlere imza atabileceklerini pek çok örnekle göstermiş durumda.

Google da bu fırsatları daha genele yaymak adına devasa bir proje başlatıyor. ABD’deki çeşitli sosyal toplum kuruluşlarının ve bilim derneklerinin desteğiyle başlatılan “Made with Code” adlı 50 milyon dolar bütçeli inisiyatif, kadınların temel bilgisayar programlama dillerini öğrenmelerini ve sektörde söz sahibi olmalarını hedefliyor.

Her şey kadınlar için

Program dahilinde Blockly tabanlı kodlama projelerine giriş yapılarak, Shapeways ile 3D baskısı alınacak bilekliklerin tasarlanması, animasyonlu GIF‘ler hazırlanması ve bir şarkı için ritim oluşturulması bulunuyor. Programa katılan genç kızlar ilk kodlama tecrübelerinde Girl Scouts of the USA ve Girls, Inc. gibi kurumlardan da destek alacak.

Made With Code programı temelde kodlama becerilerinin sadece mühendisler için olmadığını, iç tasarım, sağlık, mimari ve müzik gibi pek çok alanda işe yaradığını başta kadınlar olmak üzere herkese göstermeyi hedefliyor. YouTube CEO‘su Susan Wojcicki’nin aktif katılımıyla desteklenen proje bakalım IT ofislerindeki içtima dağıtabilecek mi.

Videoyu YouTube üzerinden izlemek için tıklayın.

:: Konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google Genç Kızları Coder Yapacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kadınlar kod yazamaz diyenler ilk kod yazanlar kadındır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Erkekten bile daha iyi işlem ve kodlama yapabilecek bayanlar vardır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ah şu makyaj bilmem neye ayırdıkları zamanı, disiplini bu işlere harcasalar bizden daha iyi olurlar. ama nerde 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU demiş ki:
  Anlamadim kadinlar kod yazacakta nolacak
  Afedersin ama Google güzel bir proje yapıyor. Sana mı kaldı yorum yapmak? Bu dediklerimi anlayacağından da şüpheliyim zaten

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Erkekler kod yazınca ne oluyorsa o olacak. Bencil olmayalım lütfen 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar mühendislerinin ve kod geliştiricilerin yoğun olarak erkek nüfusu barındırmasına karşı bir kampanya başlatan Google….. Ilk yorumu yapan kisiye soyluyorum .. erkeklerin beyni genellikle islemleri sirali yapar ve rekabetcidir yani erkekler ,ornek olarak ,bi kodlama yapar sonra siradakine gecer .. kadinlarsa ayni anda iki kodlama yapabilir bu bi avantaj olabilir .. rekabetcilikteyse,, bu hirs demektir ki bu da hata payini artirabilir .. ek olarak ayrica yazilan bircok program erkeklerin urunu yani bakis acisi daha net sabit islev daha onemli seklinde genelde .. kadinlarsa daha farkli bir bakis acisi getirebilir .. tabi bunlar hep varsayim 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  “Anlamadim kadinlar kod yazacakta nolacak”
  katiliyorum. onlari zaten tutan yok ki. muhendislik kazanip okudular da erkekler mi engel oldu. niye zorluyorsunuz ki, kadinlar bu tarz mesleklerden yapilari geregi haz etmiyor. edenlerde zaten suan bu isi yapanlar..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Anlamadim kadinlar kod yazacakta nolacak

" Google Genç Kızları Coder Yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Genç Kızları Coder Yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Genç Kızları Coder Yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "