Google geniş açılı fotoğraf sorununu çözecek!


19 Haziran 2019 Çarşamba 17:20
Google geniş açılı fotoğraf sorununu çözecek!

Telefonların ön kameraları daha fazla kişinin fotoğraf karesine girebilmesini sağlamak için yıllardır geniş açılı çekim modlarına ev sahipliği yapıyor. Apple’ın iPhone modelleri ise geniş açılı çekim yapamadığı için oldukça eleştiriliyor.

Geniş açılı öz çekimler yaparken yaşanan en büyük sorun, birçok telefonda fotoğrafın köşelerinde yer alan ve özellikle elinizi uzatarak fotoğrafı çeken kişinin yüzün daha farklı görünmesi. Bu sorunun çözümü Google’dan geldi.

Google geniş açılı fotoğraf çekimlerindeki yüz sorununu çözecek!

Fotoğrafa basit bir perspektif düzeltme filtresi uygulamak, fotoğrafın kenarındaki yüzleri çok daha gerçekçi hale getiriyor. Ancak, bu kez fotoğrafın geri kalanındaki perspektif çizgilerinin yeri değiştiği için fotoğrafta yamulma oluyor.

Google’ın geliştirdiği algoritmada ise ilk olarak çekilen fotoğraftaki nesneler tanınıyor. İnsan yüzleri ile fotoğrafın geri kalanı ayırt edildikten sonra sadece yüzlerdeki perspektif bozukluğu düzeltiliyor. Fotoğrafın geri kalan kısmına herhangi bir müdahale yapılmıyor.

Los Angeles’daki SIGGRAPH 2019 fuarında tanıtılan bu teknolojinin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Google Pixel serisinin kamera yazılımına entegre edilip edilmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google geniş açılı fotoğraf sorununu çözecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google geniş açılı fotoğraf sorununu çözecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google geniş açılı fotoğraf sorununu çözecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "