Okunma

Gezegenler Arası İnternet


25 Şubat 2011 Cuma 08:30
Gezegenler Arası İnternet

Evrenin boyutlarıyla kıyaslandığında güneş sistemimizin küçük bir yer kapladığı düşünebilir. Öte yandan, biz insanoğlu için güneş sistemi hala çok büyük.

Öyle ki, ışık hızı bile güneş sistemi içinde bir yerden bir yere veri aktarmak için yeterli değil. Örneğin Neptün‘ün yörüngesindeki bir araca veri göndermek yaklaşık 4 dakika sürüyor.

Güneşin 360 derecelik ilk görüntüsünü buradan izleyin

Bu da, günün birinde uzayda koloni kurmayı hayal eden bizlerin iletişim alanında farklı bir yöntem denemesi gerektiği anlamına geliyor.

Gezegenler arası veri göndermek hem uzun süren hem de zor bir işlem

İletişimin Zorluğu

Güneş sisteminde bir yerden bir yere sinyal göndermek, gezegenler, uydular, güneş ve diğer gök cisimlerinin araya girip, sinyali engelleyebilmesi nedeniyle çok zor bir işlem.

Bir grup bilim adamı bu durumu çok uzun süredir bir sorun olarak kabul ediyor. Bunların arasında “internetin babalarından biri” olarak kabul edilen Vint Cerf de bulunuyor.

Google‘da üst düzey bir görevde bulunan Cerf’in liderliğini yaptığı bir grup 2009’da gezegenler arası bir internet protokolü geliştirmek için çalışmalara başladı.

DTN Protokolü

DTN adı verilen bu protokol, şu an kullandığımız TCP/IP protokolünün tam tersi bir yöntemle çalışıyor.

TCP/IP‘de bir parça veri gönderildiğinde, o verinin yerine ulaştığına dair bilgi gelmeden yenisi gönderilmiyor. Bu olay milisaniyeler içinde gerçekleştiği için bir sorun yaşanmıyor.

IPv6’ya geçişin nasıl olacağını ve interneti bekleyen tehlikeyi buradan okuyun

Öte yandan DTN (Delay and Disruption Tolerant Network) protokolünde ise bekleme süresi ve sınırlı enerji kaynakları göz önüne alınıyor.

Gönderilmek istenen veri, güneş sisteminin belli noktalarına yerleştirilecek aktarıcılar üzerinden taşınacak.

Veri bir aktarıcıya ulaştığında, o araç diğer araçla arasındaki gök cisimlerinin pozisyonunun uygun anını bekleyecek ve o anda veriyi diğer aktarıcıya gönderecek. Böylece sinyalin yolda engele takılmasının önüne geçilmiş olacak.

Yerleştirilecek veri aktarıcılar ile engeller aşılacak

Sadece Teorik Değil

Gezegenler arası internet fikri şu an sadece bir teori değil. DTN protokolleri Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda ve dünyanın dört bir köşesindeki birçok laboratuarda denenmeye başlandı bile.

Hatta Google, NASA‘nın kuyruklu yıldızları görüntülemek için kullandığı EPOXI uzay aracını yeniden programlamak için uzun mesafeli bir deneme yaptı. Yaklaşık 23 milyon km uzakta bulunan araca DTN üzerinden başarılı bir şekilde veri gönderildi.

:: Sizce insanoğlu bir gün uzayda koloni kurabilecek mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Gezegenler Arası İnternet”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    önce biz interneti daha verimli ve sağlıklı bir şekilde kullansak olmaz mı?

  2. orcnd dedi ki:

    önce bir ayda yerleşim sağlansın da sonra interneti düşünürsünüz.

" Gezegenler Arası İnternet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gezegenler Arası İnternet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gezegenler Arası İnternet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "