Okunma

Google Glass Hisleri Anlayacak


09 Mart 2014 Pazar 15:00
Google Glass Hisleri Anlayacak

Aklınızı okumanın sırrı, psikologlar, danışmanlar veya gösteri sanatçıları için yüzünüzdeki anlık ve küçük değişiklikleri algılamaktan, bunlardan anlam çıkarmaktan geçiyor. Aynı şey artık Google Glass için de geçerli. Karşınızdaki kişinin yüzündeki jest ve mimikleri geniş bir yelpazede tespit ederek, genel bir duygusal çıkarım yapabilen yeni uygulama, hem öncelikli duyguyu hem de aralardaki küçük nüansları fark edebiliyor.

Emotient tarafından geliştirilen ve Google Glass’ın ön kamerasını kullanan bu uygulama, alınan görüntüleri anlık olarak geliştirici şirketin yazılım platformuna aktarıyor. Burada hızlı bir duygusal analiz gerçekleştiriliyor ve ardından sonuçlar yine Google Glass kullanıcısının ekranına (gözlüğüne) iletiliyor.

Her ne kadar Google, yüz tanımlama uygulamalarının geliştiriciler için “yasak bölge” olduğunu duyursa da, Emotient bu uygulamayı kapalı beta aşamasında tutuyor ve veritabanına aktarılan yüzleri ya da diğer bilgileri anonim olarak işleyip, sunucularında saklamıyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/1_gglglssnewsh9870adf1385540173.jpg

Böylesi bir uygulamanın insan ilişkilerine getireceği yaklaşım hiç şüphesiz dürüst davranmayan kişileri zorlayacak nitelikte olacaktır. Ancak öte yandan eşinizin canının sıkkın olduğunu veya patronunuzun maaş verip vermeyeceğini tespit etmesi de hiç fena olmaz. En azından, sevgilinin “neyin var senin?” sorularıyla uğraşmak zorunda kalmayacak olmak kulağa hoş geliyor.

:: Böyle bir uygulamanın geliştirilmesini doğru buluyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google Glass Hisleri Anlayacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence insanları kıyafetsiz gösterebilmeli. Ama ayarlardan kapatabilelim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  artık son surum ortaya cıksada satısa baslasa guya 2013 sonu idi 2014 ilk ceyrek bitti hala birseyler cıkarıp bekletiyorlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yaw he he

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gidisle smokin filmi gercek olacak demedi demeyin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  ooo müthiş

 6. SDN Okuru dedi ki:

  niye biz körmüyüz karşıdakinin jest ve mimiklerini görerek zaten anlayabılıyoruz söylemesıne gerenk yok 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sevdiğini de anlayabilirse çok güzel olur 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yalan devri sonlanıyor desene , ama çok iyi olur bence 🙂

" Google Glass Hisleri Anlayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Glass Hisleri Anlayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Glass Hisleri Anlayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "