Okunma

Google Glass Kazaya Sebep Olabilir


29 Eylül 2014 Pazartesi 05:00
Google Glass Kazaya Sebep Olabilir

Bilindiği gibi otomobil kullanımı esnasında, trafikte seyrederken cep telefonu ve benzeri cihazları kullanmak büyük tehlikelere davetiye çıkartabiliyor. Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık sık çiğnenen kurallar aksini söylese de, günlük yaşamın bir parçası olarak telefonlarımızı yanlış anlarda kullanmaya devam ediyoruz. Yol hakimiyetini kaybetmek ve can kaybına sebep olacak kazalar yapmaya neden olan bu hata görünen o ki sadece telefonlar ile sınırlı değil.

University of Central Florida’nın yaptığı araştırmaya göre bazılarımızın hayatına yavaş yavaş girmeye başlayan akıllı gözlük Google Glass ve benzeri ürünler büyük trafik kazalarına sebep olabiliyor. Üniversitenin araştırmasına göre Glass kullanarak mesaj göndermek, aynen cep telefonu üzerinden mesaj yazmak kadar tehlikeli. Geçtiğimiz yıl yapılan bir başka araştırma ise, ses ile mesaj yazarken araç sürmenin çok daha tehlikeli olduğunu ortaya çıkartmıştı.

Yeni teknolojiler de tehlike yaratıyor!

Yeni araştırma Glass benzeri akıllı gözlüklerin de büyük tehlike yarattığını iddia ederken, anlık kararlar vermek gerektiği anlarda çok daha yavaş hareket edebileceğimizi söylüyor. Öte yandan araştırmaya katılan sürücülerin Google Glass kullandıklarında kendilerini önündeki araçlara çok daha yakın tuttuğu gözlenmiş. Bunun sebebi ise gözlerin ve doğal olarak beynin aynı anda farklı aksiyonu gerçekleştirmeye çalıştırması ve neticesinde bazı ölçümleri yapamamasıymış.

Kısacası üniversite, otomobil sürücülerinin cep telefonlarının yarattığı tehlikeleri akıllı gözlükler gibi yeni çözümlerin de devam ettirdiğini dile getiriyor.

:: Akıllı gözlükler yaygınlaştıklarında telefonlar gibi tehlike yaratabilirler mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Glass Kazaya Sebep Olabilir”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Resimdeki eleman gibi Tesla model araca binerken bırak gözlüğü yanıma telefon bile almam… ))

" Google Glass Kazaya Sebep Olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Glass Kazaya Sebep Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Glass Kazaya Sebep Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "