Okunma

Google Glass Nerede Çuvalladı?


30 Nisan 2014 Çarşamba 09:00
Google Glass Nerede Çuvalladı?

Google Glass gerçekten birilerinin eline geçene kadar her şey rüya gibiydi. Bu teknolojiyle neler yapılabileceği, insanlığın hangi sıkıntılarına çözüm olacağı dilden dile dolaşır olmuştu. Ne olduysa, Google ilk kiti tamamlayıp, içine Android’i yükleyerek kısıtlı bir kitleye cihazı sunduktan sonra oldu.

Glass teknolojisinin gerçek hayatta hiç de tahmin edildiği gibi über bir fayda sağlamadığı (en azından şimdilik), hatta aksine bar kavgalarından, trafik cezalarına ve toplum içerisinde dışlanmaya kadar pek çok soruna yol açtığı anlaşıldı.

Son bir yıl Google Glass için oldukça zor geçti. Üstelik, Forbes’ta yer alan makaleye göre Google, meşhur 1.500 dolarlık “tek gün” satışıyla hepsinin üstüne tuz biber ekti. Yazıya göre Google’ın pazarlama açısından en büyük hatası, cihazı 1.500 dolar gibi yüksek bir fiyattan ve sınırlı sayıda satışa sunmak oldu.

Bu iki parametre aslında tek bir kitleyi tanımlıyor: Gelir seviyesi yüksek olan teknolojik oyuncak hastaları. Google’ın ise Glass’ı tasarlarken nihai hedef olarak kendisine bu kitleyi seçtiğini hiç sanmıyoruz.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/basliksiz-21391474237.jpg

Yanlış Zaman, Yanlış İnsan

Geliştirici Dave Winer, konuyla ilgili yaptığı eleştiride “Google gibi süper zengin bir şirketin, kendi ürünlerinin beta testine katılmaları için insanlardan 1.500 dolar istemesinde oldukça kırıcı bir tutum var. Sahip oldukları onca milyar dolar varken, Google’ın da PR çalışmalarını herkes gibi yapması gerekiyor,” ifadesini kullandı.

Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi, bin beşyüz doları ödeyerek Glass’a sahip olma şansına erişen ilk kullanıcıların bir kısmı, cihazla ilgili memnuniyetten çok eleştiri dile getirdiler. Baş ağrılarından şikayetçi olanlar ya da basitçe cihazdan nefret ettiğini belirtenler, “reklamın iyisi kötüsü olmaz” sözünü bir kez daha sorgulattı.

Google bundan sonraki aşamada Glass ile ilgili nasıl bir tavır alacak henüz bilmiyoruz. Ancak başarılı olması için, son bir yıla dönüp bakması ve dersler çıkarması şart.

:: Sizce Google Glass’ın fiyatı en fazla ne kadar olmalıydı?


yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Google Glass Nerede Çuvalladı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  fiyat yuksek tutmaları en buyuk etken bence

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Cuvalladi derken adamlar 1500 $ cikarmis olabilir cihazi ama hepsini satti. Oyle bi diyosunuzki 1500 $ cikaardi ama sinirli sayida bile satamadi merakla piyasaya surulmesini bekliyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojiyi gözümüze soktular.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Emniyet için kullanılabilir mesela aranan şahısların yüzlerin tespiti ve koruma ekiplerinin çok işine yarar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ve Google direkt beyin kanseri yapan bir alet icat etti! Artık herkes kısa sürede, yüksek fiyata, ayrıca Google ‘a casusluk yaparak, eğlenceli bir şekilde beyin kanseri olabilecek! Yaşasın …….. yada ölsün mü demeliydim; insanlık!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  30.04.2014 12:48 koçum sen edebiyat, tarih filan gibi konular ile uğraş istersen bu sayısal mevzuları seni biraz aşıyor…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bir samsung efsanesini hatırlattı 40 50 tane model çıkartıp satamaması gibi , 1.500 doları bırakın ülkemizde alanlar 4milyara satıyor altı üstü bi teknolojik gözlük ve 4 milyara araba satın alıyoruz şu zamanda.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Gözlük kullanması gereken biriyim. Gözlük kullandığım zaman çok rahat ediyorum ancak gözlük takmaktan nefret ettiğim için zoraki şartlar (araç kullanmak,kitap okumak, pc kullanmak) haricinde kullanmıyorum. Benim gibi düşünen çok insan olduğuna da eminim. Google nasıl bana bu cihazı kullanmaya teşvik edebilir ki? Google’ın heyecanla başlayıp sessiz sedasız kapattığı pek çok hizmeti gibi bu ürünün de başarısız olacağı görüşündeyim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İlk zamanlar herkes gözle kontrol ediliyor sanıyordu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft un zamansız tablet çıkarması gibi oldu bu.

 11. eSa dedi ki:

  Görüntü gözümün önünde baktığım yerde olmadığı sürece yalan. Kusura bakmasınlar şaşı gibi sağa sola bakamıyacağım

 12. LittleMonster dedi ki:

  Altyapısı sağlam bir proje değildiki zaten hani ne bekliyorlardıda ne ile karşılaştılar ?
  Risk almasını takdir ediyorum fakat yeterince innovasyonu yoksa büyük ilgi uyandırmayı beklemesi bence anlamsız

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ona kaldıysak pek çok şey zararlı gözlük onların yanında masum kalır

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 30.04.2014 12:49 Etrafına sürekli elektro manyetik dalga yayan böyle bir teknolojik cihazin insan vucuduna en onemliside beynine bu kadar yakin bir bolgede bulunuyor olmasi saglik açısından son derece zararli bur durum. Uzun süreli kullanimda kesinlille cok ciddi saglik sorunlariyla karsilasilacagini bir doktor olarak belirtmek isterim….. doktor olmuşsun ama elektro manyetizma ile radyaasyonu birbiririne karıştırmamayı öğrenememişsin.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  yanlış zaman yanlış insan, Kış güneşi.. 😀

 16. mehmet0321 dedi ki:

  Tek camlı olması kesinlikle insan gözünü yorar.Benim hala kafama takılan basit bir soru var.Normal hayatta gözlük kulanan insanlar Google Glassı nasıl kullanacak.Lens takıp üstüne bu gözlüğümü takacaklar.Ben lens üstüne gözlük takmazdım

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Etrafına sürekli elektro manyetik dalga yayan böyle bir teknolojik cihazin insan vucuduna en onemliside beynine bu
  kadar yakin bir bolgede bulunuyor olmasi saglik açısından son derece zararli bur durum. Uzun süreli kullanimda kesinlille cok ciddi saglik sorunlariyla karsilasilacagini
  bir doktor olarak belirtmek isterim.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Apple buna karşılık giyilebilir teknoloji yerine daha fonksiyonel bir OS çıkarırsa ve iWatch ile uyumlarsa glass geriye düşer.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  daha çok yolu var

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bence böyle bir teknoloji henüz erken.

" Google Glass Nerede Çuvalladı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Glass Nerede Çuvalladı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Glass Nerede Çuvalladı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "