Okunma

Google Glass’ın İşi Zor!


08 Nisan 2014 Salı 12:20
Google Glass’ın İşi Zor!

Google‘ın proje aşamasındaki gözlüğü bir süredir teknoloji gündeminin alt sıralarına inmiş görünse de kaşifler bu yeni teknolojik icadı denemeyi sürdürüyor. Teknoloji severler ise ürünün son kullanıcı için çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Buna rağmen, insanların büyük bir bölümünün Google Glass‘a olan mesefeli duruşu da araştırmalar ile ortaya konmaya devam ediyor.

Güvenlik endişeleri başı çekiyor

Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan ve buradaki haberimizde sizler ile paylaştığımı araştırmanın bir benzeri daha gerçekleştirildi. Aradan geçen 10 aya yakın süreye rağmen iki farklı araştırmanın sonuçları aynı noktada örtüşüyor. İnsanlar Google Glass‘ı güvensiz, riskli ve dikkat dağıtıcı bulma noktasında birleşiyor.

Google Glass’a temkinli yaklaşım sürüyor

Mashable sitesinin yayımladığı son çalışma, pazar araştırma şirketi Toluna tarafından gerçekleştirilmiş. Birleşik Devletler‘de yapılan anket çalışmasının sonucuna göre, Amerikalıların yüzde 72‘si Google Glass kullanmamak için en büyük nedenlerinin güvenlik endişeleri olduğunu belirtiyor.  İkinci sırada ise önceki çalışmada ilk sırada yer alan cihazın dikkat dağıtıcı bulunması var. Kullanıcılar büyük oranda Google‘ın yeni cihazını dikkat dağıtıcı buluyorlar.

“Saldırıya uğrama riski var!”

Araştırmanın en ilgi çeken sonuçlarından biri ise daha önce çok da üzerinde durulmayan bir konu. Kullanıcıların üçte birinden fazlası Google Glass kullanmaları halinde saldırıya uğramaktan çekiniyor ve bu nedenle kullanmayı reddedeceğini söylüyor. Google Glass‘ın başkalarının gizliliğine tehdit olarak algılanması durumunda, cihaz sahiplerinin saldırıya uğrama ihtimalleri Amerikalıları korkutmuş durumda.

Tüm bu sonuçlar çerçevesinde Google Glass‘ın son kullancıya ulaşması için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğu yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Bakalım Google‘ın gözlüğü yakın gelecekte kendini topluma kabul ettirebilecek mi?

:: Google Glass’ın yakın gelecekte pazara çıkacağını tahmin ediyor musunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google Glass’ın İşi Zor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kamerası olmayan yada moduler bi glass yaparsın kamerasız satarsın yada kamera lazım oldugunda tak cıkar olur..kaldıkı bu teknolojide beni asıl heycanlandıran kısım,tek cihazda buyuk ekran, kulaklık ve giyilebilir olması..diğer ozelikleri bence yan faydalar ve olmassa olmaz değiller…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  08.04.2014 16:33 ahahah aynen 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece arabada kullanmak için üretilse iyi olurdu. Navigasyonu telefoin aramalrını gösterir, dvr kamera gibi de görev yapardı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  o glass ile bana bakanı görürsem o glass ı embedded hale getiririm adamın üstünde bir daha çıkaramaz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Senin hayatta olman dediğini kanıtlıyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar saçma şey varsa hayatımıza giriyor zaten

" Google Glass’ın İşi Zor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Glass’ın İşi Zor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Glass’ın İşi Zor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "