Okunma

Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar?


05 Mayıs 2014 Pazartesi 06:00
Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar?

Google‘ın gündemden düşmeyen gözlüğü hakkında yeni haberler gelmeye devam ediyor. Neowin sitesinin son haberine göre, yeni gözlüğün maliyeti ortaya çıkarıldı. Ürünün sınırlı sayıda satılan kaşif sürümü sahiplerine 1500 dolara patlasa da, cihazın Google‘a maliyeti son derece düşük.

Parça parça belirlendi

Ürünün tüm bileşenlerini çıkaran ve bunları ayrı ayrı fiyatlandıran Teardown.com sitesi, Google Glass‘ın en pahalı parçasının 20 doları geçmediğini açıkladı. Toplamda 14 bileşen grubundan oluşan gözlüğün toplam maliyeti ise yaklaşık 80 dolar olarak belirlendi. Bir başka değişle Google, kaşif sürümü gözlüklerini 1420 dolar kar ile sattı.

En pahalısı işlemci

Parça bazında fiyatlandırmaya bakılacak olursa, en pahalı bileşen 13.96 dolar fiyatıyla cihazın işlemcisi. Kameranın 5.66 dolar olduğu belirtilirken, cihazın cam ekranının 3 dolar, pilinin ise 1.14 dolar olduğu ifade ediliyor. Google Glass‘ın bağlanabilirlik donanımlarına 13.96 dolar giderken, elektrikle çalışmayan parçalarına da yaklaşık olarak aynı rakam harcanıyor.

Son kullanıcı fiyatı uygun olabilir

Gözlüğün maliyeti toplamda 79.78 dolar olarak belirlenmiş durumda. Bu düşük maliyet, ürünün son kullanııcı fiyatının da düşük olabileceği konusundaki beklentileri güçlendiriyor. Bakalım Google Glass ne kadarlık bir etiketle teknoloji severlerin karşısına çıkacak? 

Google Glass Nerede Çuvalladı?

:: Google Glass’ın maliyetinin bu kadar düşük olması sizi şaşırttı mı?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “SDN OKURU demiş ki:
  “SDN OKURU demiş ki: donanımsal maliyet.. peki ya arge çalışması, yazılım, personel ücretleri ? o zaman herkes gitsin o 14 bileşeni 80$ a alsın birleş***** çok haklı fakat bu yinede cihazın 1500 dolar olmasını gerektirmiyor. En fazla 900 dolar, bence 600 dolar olmalıydı. ”

  Peki ben diyorum ki sen mi hesapladın arge masraflarını da şu kadar olsun falan diyorsun. Ortadaki deneysel bir ürün var tabii ki bu seviyelerde olucak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yuksek hacimli son kullanici versiyonu uretiminde alinabilir fiyatlari olacaktir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  80$ da ar-ge için ekle etti sana 160$ , 1500$ ne

 4. SDN Okuru dedi ki:

  He zaten üretim maliyeti ve montaj hattı, geliştirme ve arge daliyetlerindeki masrafta kameranın yanında hibe geliyor değilmi ! Fiyat çok pahalı ama totaldeki maliyette 80 dolardan fazla öyle parça hesabı maliyetmi çıkarışır iyi ozaman o parçaları 160 dolara biz alıp tıplayak ???

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Teardown’un açıkladığı donanım fiyatları akıllı telefon donanımıdır. Glasa üzerindeki bir çok donanım Teardown’un açıkşadığından daha fazladır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  “SDN OKURU demiş ki:
  donanımsal maliyet.. peki ya arge çalışması, yazılım, personel ücretleri ? o zaman herkes gitsin o 14 bileşeni 80$ a alsın birleş*****
  çok haklı fakat bu yinede cihazın 1500 dolar olmasını gerektirmiyor. En fazla 900 dolar, bence 600 dolar olmalıydı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  donanımsal maliyet.. peki ya arge çalışması, yazılım, personel ücretleri ? o zaman herkes gitsin o 14 bileşeni 80$ a alsın birleştirsin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ***** da satışta

" Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Glass’ın Maliyeti Ne Kadar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "