Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi!


31 Ağustos 2020 Pazartesi 21:00
Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi!

Google, görsel arama tarafındaki yeni lisanssız görsel arama özelliği ile kullanıcıların Google Görseller kullanımını daha detaylı bir hale getirmeye başladı. Yeni kullanıma sunulan seçenekler ile sadece lisanssız değil, fotoğrafçılar ya da sanatçılar tarafından lisanslı olarak internete yükselenen görseller için de arama yapılabilecek. Böylece telif hakkı olan görsellerin kullanımının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Google, lisanssız görsel arama özelliğini kullanıma sundu

Google’ın görsel arama özelliği olarak isimlendirilebilecek Google Görseller bölümünde yapılan aramalara, iki farklı özellik eklenmiş durumda. Bu özelliklerden bir tanesi Creative Commons lisanslı arama sonuçlarının gösterilmesi olurken, bir diğeri ise ticari veya farklı lisanslı görsellerin aranması oluyor.

lisanssız görsel arama

Bu özellik için Google Görseller arama sonuçları sayfasındaki Araçlar butonunda yer alan Kullanım Hakkı bölümü eklenmiş durumda. Google tarafından yapılan açıklamaya göre yeni lisanslama özelliği ile daha sorumlu bir görsel kullanım şekline geçiş yapılmasının önü açılabilecek.

Hatırlatmak gerekirse Google, 2018 yılında Google Görseller üzerinde yapılan aramalarda çıkan görsel sonuçlarını tam ekran gösterme özelliğini resmi olarak kaldırmıştı. Bunun sebebi olarak da izinsiz görsel kullanımının önüne geçilmesi ifade edilmişti. Anlaşılan o ki Google’ın görsel arama motoru olarak sunduğu servis, lisans konusunda Google için ciddi bir sorun oluşturuyor. Nitekim bu ve buna benzer yeni düzenlemeler, ilerleyen dönemlerde de gündeme gelmeye devam edecektir.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Görseller’de yeni arama seçenekleri aktif edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei Watch GT 2 Pro inceleme! Huawei Watch GT 2 Pro inceleme!
  2. 2 Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme! Merak edilen telefon Vivo X50 Lite inceleme!
  3. 3 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
  4. 4 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
  5. 5 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
  6. 6 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
  7. 7 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
  8. 8 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  9. 9 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  10. 10 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!