Google’dan görüntülü görüşmeler için işaret dili hamlesi


07 Ekim 2020 Çarşamba 12:30
Google’dan görüntülü görüşmeler için işaret dili hamlesi

Karantina döneminde insanlar evlere kapandığı için hem okul derslerinin takibi için görüntülü konuşma uygulamaları kullanılıyor hem de iş toplantıları için. Hâl böyle olunca da pek çok görüntülü konuşma uygulaması bu dönemin en çok kullanılan uygulamaları haline geldi. Google işaret dili için bu noktada adım atıyor. Google görüntülü konuşmalar için işaret dilinin algılanmasına odaklanıyor.

Google işaret dili için hamlesini yapıyor

Görüntülü konuşma uygulamalarını kullanan insanların tamamı iletişimde konuşmanın gücüne başvuramıyor. Bu sebeple, işitme bozukluğu olan ya da konuşma engelli insanlar için işaret dilinin kullanılması önemli hale geliyor. Şu ana kadar kadar görüntülü arama algoritmalarının böyle bir şeyi algılamasının bir yolu bulunmuyordu.

google-isaret-dili

Google görüntülü görüşmeleri sırasında işaret dilinin tespit edilebileceği yolları araştırmaya başladı. Böylece işaret dili kullanan insanlar bir şeyi anlatmaya başladıklarında benzer şekilde öne çıkartılabilir.

Bunun önemi aslında şu noktada ortaya çıkıyor: Görüntülü konuşma uygulamalarında konuşan kişinin ana ekrana gelmesi söz konusu. Yani kalabalık ortamlarda seslerin birbirine karışmasını engellemek için eklenen bu özellik, kişilerin öne çıkmasını ve sırayla konuşmasını sağlıyor.

Google makine öğrenmesi için bir makale de yayımladı. Makalede de açıklandığı üzere Google, işaret dili için attığı bu adımla görüntülü görüşmelerde algılanmasını sağlayacak ve duyma engeli bulunan kişilerin de görüşmelerde kendilerini daha rahat ifade etmelerini sağlayacak. Makale aynı zamanda algoritmanın video kalitesinden ödün vermeden işaret dili hareketi ile normal hareketleri nasıl ayırt edeceğini de gösteriyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’dan görüntülü görüşmeler için işaret dili hamlesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan görüntülü görüşmeler için işaret dili hamlesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan görüntülü görüşmeler için işaret dili hamlesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!