Okunma

Google Hangi Bilgilerimizi Alacak?


29 Ocak 2012 Pazar 07:49
Google Hangi Bilgilerimizi Alacak?

Arama motoru devi Google, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren Gizlilik Politikası’nı değiştirmeye hazırlanıyor. Halen kullanıcıların bazı bilgilerini topladığını bilinen Google, bu kapsamı genişletmeye hazırlanıyor. Google‘ın hali hazırda topladığı kullanıcı bilgilerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Güncelleme ile birlikte Google artık çok daha fazla bilgiyi almaya başlayacak. Bunlar arasında kullanıcının kullandığı cihaz ve IP adresi gibi seçenekler de var. Kullanıcıdan aldığı bilgilerin kapsamını genişleten firma telefon numarasından kimi aradığınıza, bilgisayarınızın donanım özelliklerinden işletim sistemine kadar birçok bilgi toplanacak. 

Şimdi Google‘ın topladığı bilgilere bakalım:

 • Kullanıcının verdiği bilgiler: Google hizmetlerini (Gmail ve benzeri gibi) kullananların ad, soyad, kredi kartı gibi bilgileri toplanacak.
 • Hizmetleri kullananlardan alınan bilgiler: Örneğin reklamcılık hizmetini kullanan bir web sitesi ziyaret edildiğinde tıklama veya benzer etkileşimler de toplanacak.
 • Cihaz Bilgileri: Kullanıcıların cihazları ile ilgili (işletim sistemi, telefon numarası, telefon markası vb.)
 • Günlük Bilgiler: Google hizmetlerinin nasıl kullanıldığına dair bilgiler. Telefon numarası, çağrı yapan tarafın numarası, çağrıların saati ve tarihi, SMS yönlendirme bilgileri vb. Ayrıca donanım ayarları, tarayıcı türü ve diğer bilgiler toplanabilecek.
 • Konum bilgileri: Kullanıcının konumu ve benzeri bilgiler GPS sinyalleri üzerinden toplanabilecek.
 • Çerezler: Çerez ve anonim tanımlayıcı bilgileri de toplanabilecek.

Google topladığı bu bilgileri daha uygun arama sonuçları ve reklam sunma gibi hizmetleri geliştirmek için kullanacağını belirtiyor. Ayrıca Gizlilik Politikası’nda belirtilen amaçlar dışında kullanım olduğunda kullanıcıdan izin alınacağı da belirtiliyor.

Ancak kullanıcıdan topladığı bilgilerin kapsamını genişleten Google‘ın neredeyse birçok kişisel bilgiye eriştiği ve bunları topladığı görülüyor. Uzun vadede bu bilgilerin farklı amaçlar için kullanılabilecek olması ihtimali kullanıcıların mutlaka düşünmesi gereken bir nokta.

Yeni Gizlilik Politikası ile ilgili detayları Google’ın resmi sayfasında görebilirsiniz

:: Gizlilik Politikası’ndaki bu değişimi nasıl buluyorsunuz?

 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

58 yorum - “Google Hangi Bilgilerimizi Alacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gmail imi hotmail e taşıdım. Cok iyi servisleri hizmetleri var google in ama bi noktada abarttilar. Yok artik derecesinde. Microsoft a bel bagladik. Hadi hayirlisi 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaha hadi noldu fanandtoidçikler Forever Apple+Yandex+Hotmail

 3. shadowknight dedi ki:

  bi süredir şu an google servislerini sadece sdn uzantılı mail için kullanıyorum

 4. -Beneficence- dedi ki:
 5. evowinds dedi ki:

  Zaten anlaşmayı yapan devletlerin kendisi, niye müsade etmesinler ki?
  Sanal alemde adamı nasıl yakalarsın? Facebook+Google= Çözüm.
  Google ve Facebook istendiğinde kişi bilgilerini veriyorlar, "thank you for corporation"
  Kimse gerçek hayatta iz bırakmaz sanal alemde bıraktığı kadar.

 6. senar1st dedi ki:

  " kime hizmet ettiği artık muamma.."

  Son cümle güzeldi 😉

" Google Hangi Bilgilerimizi Alacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Hangi Bilgilerimizi Alacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Hangi Bilgilerimizi Alacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "