Okunma

Google Hummingbird’ün Sırları


05 Kasım 2013 Salı 07:10
Google Hummingbird’ün Sırları

Google Panda, Google Penguen derken şimdi de sıra Google Hummingbird yani Sinekkuşu güncellemesine geldi. Google’ın bu isimleri nasıl seçtiğini henüz tam olarak çözemesek de nesli tükenmekte olan hayvan isimlerini kullanarak mesaj vermek istemesi en mantıklı sebep olarak gösterilebilir.

Hummingbird güncellemesi nedir?

Google her zaman son kullanıcıyı hedefler ve bunun için sürekli arama kalitesini değiştirecek hamlelerde bulunuyor. Kullanıcıların ileri düzey aramalarına cevap vermek için geliştirdikleri Google Knowledge Graph özelliği ile bu güncelleme için çalıştıklarını anlayabiliyoruz.

Google knowledge graph özelliği ile birlikte bir futbolcunun oynadığı takımından, doğum tarihine, birlikte oynadığı takım arkadaşlarına kadar birçok bilgiyi arama sonucu üzerinde göstermeye başlamıştı. Hummingbird güncellemesi ile de bu sonuçların bir ileri adımı olan uzun sorgulu aramalara cevap vermek hedeflenmiş.

Google arama motoruna “Kumru yemek istiyorum nereden bulabilirim?” yazdığımızda artık karşımıza kumru nedir, kumru tarifi sonuçları yerine direk mekan adresleri çıkacak. Yani Google Hummingbird güncellemesi ile kullanıcının tam olarak ne aramak istediğini anlayıp o şekilde sonuçları karşımıza çıkartıyor olacak.

Google’ın yaptığı açıklamaya göre Hummingbird güncellemesi aramaların yüzde 90 kadarını etkiliyor.

Güncelleme sonuçları yavaş yavaş aramalar üzerinde etkili olmaya başlıyor. Fakat sonuçları test etmek ve bir tecrübe edinmek için yolun başındayız bu nedenle ilk bilgilerimiz bu şekilde genel kalıplardan oluşmaktadır.

Yapacağımız testler ile edineceğimiz tecrübelerden sonra Hummingbird güncellemesinin Arama Motoru Optimizsyonu (SEO) çalışması yapan/yaptıran siteleri nasıl etkiliyor görüyor olacağız.

:: Hummingbird güncellemesi sitenizi ne kadar etkiledi?

Yazan: Sempeak Google Reklam Ajansı
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google Hummingbird’ün Sırları”

 1. lamantra dedi ki:

  Haberi okudum güzel anlatılmış ama ben şu yazıyı da okudum ve merak edenlere de tavsiye ***** />

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google Algoritna değişikliğini 2 neden ile yapıyor biri daha kaliteli sonuç 2.si ve asıl nedeni sektörel rekabetli kelimelerde Adwords’e teşvik kazanç orada! SEO çok farklı Hacklink ile siteler uçuyor On Page bir işe yaramıyor Black hat tek çare white hat zor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  baştan savma bir haber olmuş. görsele tıklayamıyoruz daha

 4. SDN Okuru dedi ki:

  transatedenmi yapıştırdın dırek panpa 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Berbat bir ceviri olmus…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  görseli de göreydik iyiydi

" Google Hummingbird’ün Sırları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Hummingbird’ün Sırları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Hummingbird’ün Sırları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "