Okunma

Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı


21 Ocak 2014 Salı 09:00
Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı

Google‘ın popüler tarayıcısı Chrome için çok sayıda işlevsel eklenti bulunuyor. Buna rağmen, olumsuz etkileri olan eklentiler de kullanıcılar arasında zaman zaman yaygınlaşabiliyor. Son olarak “Add to Feedly” ve “Twit This Page” adlı iki eklenti kullanıcıları zor durumda bıraktı. Ziyaret edilen sayfalarda istenmeyen reklamların çıkmasına neden olan eklentiler kullanıcılar tarafından Google‘a şikayet edildi.

Hizmet Sözleşmesi İhlali

Wall Street Journal ve Ars Technica‘nın haberine göre eklentiler Google‘ın sayfası da dahil olmak üzere girilen web sitelerinde reklam çıkmasına neden oluyordu. Google, Aralık ayında güncellediği hizmet koşullarında eklentilerin sadece tek bir amacı olması, kullanımının kolay ve sınırlı olması yönünde bir kural getirmişti.

Adware Yapımcılarının Baskısı Var!

Add to Feedly ve Twit This Page eklentileri şirketin hizmet sözleşmesine uygunluk sağlamadığı nedeniyle web mağazasından kaldırıldı. Her iki zararlı eklentinin toplamda yaklaşık 100 bin kullanıcıyı etkilediği bildiriliyor. Chrome için eklenti üreticilerinin, reklamlar yayınlayan kötü amaçlı bir yazılım türü olan Adware yapımcıları tarafından gelen tekliflerle kuşatıldığı da haberde öne sürülen  iddialar arasında.

:: Hangi Chrome eklentilerini kullanıyorsunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  firefox candır gerisi patlıcandır 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hala ie diyenler var ya ne diyim. Siz internet mi kullanıyorsunuz onunla ?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  IE candır gerisi heyecandır….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  IE varken chrome kullananın aklında zoru olduğunu düşünüyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Maxthon dan şaşmam, benim kullanımıma göre en kullanışlı tarayıcı ve ie11 w8 de hakkatten hızlı tarıyor. İkincil tarayıcı olarak opera’dan vazgeçtim..

 6. arsenik dedi ki:

  Translate Selection, Xnotifier eklentileri de varsayılan olarak superfish servisleri ile geliyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  adblock ne güne duruyo 😀

 8. Serkan Bey dedi ki:

  Teşekkürler…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome eskiden müthişti. Mac kullanıcıları bile bir ara Safari yerine Chrome’u kullanmaya başlamıştı. Ama Google bir sürü saçma sapan özellik ekledi, diğer servislerini kullanıcıya kullanmaya zorlamak için bir sürü şey yaptılar bir de bunun üzerine tarayıcıyı hantallaştırınca artık kullanılamaz hale geldi. Artık internet explorer bile kullanabilecek durumdayım (ya da Firefox). Ha birde Google eğer eklenti / uygulama mağazalarına giren uygulamaları kontrol etmeyecekse hiç yapmasın. Play Store’da virüsler cirit atıyor. Android Telefonum var ve artık uygulama indiremez oldum. Yaratıcı, güzel uygulamalar yerine saçma sapan zararlı yazılımlı uygulamalar var, aynı şey şuan Chorme eklenti mağazasında oluyor. Bir de Google’ın her yaptığımız şeyi kontrol edip, kişisel bilgilerimizi çalıp abuk subuk şirketlere satması da hiç hoş değil. Kusura bakma Google ama filmlerdeki ”evil company” kurgusunun gerçek hayattaki halisin!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  JOniCOuppon isimli bir uzantı var benim Chrome’umda. Uzantılardan kaldırsam bile bir süre sonra kendiliğinden tekrar geliyor. Bilgisayarıma virüs taraması yaptım hiçbir şey çıkmıyor. Tanımadığım programlarıda kaldırdım bilgisayardan. Çözüm bulamıyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Silecekleri Eklenti Adblock Olursa Chrome Benim İçin Biter.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome ilk çıktığı zamanlar hızlıydı (Gerçi yine kullanmıyordum.) ama zamanla neredeyse IE ile yarışır oldu hantallıkta. Ana tarayıcım Firefox (6-7 yıldır böyle), arada bir başka tarayıcıları da deneyeyim diyorum ama nafile. Gerek eklenti, gerek hız yönünden en kararlı tarayıcı Firefox.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  benim yazdigim bir eklentiyi de silmislerdi

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Google sonuçta ne yapıyorsa zararlı yazılım kaynıyor

 15. SDN Okuru dedi ki:

  eklenti olayı değilde malesef chrome da internet ***** hatalarına düşmeye başladı programı geliştireyim derken saçmalıyo eskisi kadar hızlı değil chrome saçma sapan güncellemeler sayesinde.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Android üreticisinden ne bekliyordunuz ki? Gerçekten tam bir komedi. Bir sürü eklentisi aynı çalışıyor. Bir de öyle bir sıkıntı ki bazen hangi eklentinin neden olduğunu da çözemiyorsun. Hatta eklenti sayesinde bilgisayara virüs bile sokabiliyorlar. Chrome gözümde artık sıfır.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yüzden format atmak zorunda kaldım normal kaldırmaya çalıştım tekrar otomatik yükleniyordu

 18. HARBİKIZ dedi ki:
 19. Serkan Bey dedi ki:

  Acaba kaldırılan eklentiler neler. Merak ettim şimdi.

" Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google İki Chrome Eklentisini Kaldırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "