Okunma

Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi


12 Mayıs 2013 Pazar 14:00
Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi

Google‘ın haritalar için yapmış olduğu ve adını “Hızlandırılmış Çekim” olarak belirttiği yeni projesi, kullanıcılara dünyanın çeyrek asırlık bir dönemde nasıl bir değişime uğradığını gösteriyor. Google bu projesinde NASA, TIME ve USGS(Amerika Jeoloji Araştırma Enstitüsü) gibi kurumların işbirliği ile dünyayı epeydir takip eden Landsat uyduları tarafından çekilen 2 Milyon kareyi bir araya getirmiş durumda.

Google bu Hızlandırılmış Çekim projesi için 1984 – 2012 yılları arasında çekilmiş kareleri incelemeye alarak tam 909 TB‘lık veriyi taradıklarını söylerken kullanım için alınan fotoğrafların her bir yıl için tam 1.78 terapiksellik bir görüntü oluşturduğunu da belirtti. Ayrıca Google her yıl için hazırlanan görüntülerin kolay görüntülenmesi için kullanılan HTML5 yapısında da kendilerine Carniege Mellon Üniversite‘sinin Create laboratuvarının yardımcı olduğunun altını çizdi.

Projenin şuan için 25 yıllık Hızlandırılmış Çekim sunduğu bölgeler sınırlı sayıda dolayısı ile sadece bu bölgelerin 25 yıllık değişimi ziyaretçilere sunulmuş durumda. Sunulan bu bölgeler arasında ise Dubai’nin Yapay Adalar’ı, Las Vegas’ın şehirleşmesi, Amazon Yağmur Orman’ları ve Alaska Columbia Buzulu gibi bölgeler yer alıyor.

Seçilmiş bölgelerin dışına çıkmakta mümkün. Harita üzerinden istediğiniz bölgeyi bulup 25 yıllık değişimine bakabilirsiniz. Bölgelerin hepsine ulaşmak ve çekimleri izlemek için buradan buyurabilirsiniz.

:: Google’ın Hızlandırılmış Çekim projesini ülkemizin herhangi bir bölgesi için denediniz mi?

 
yazarMustafa Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, boş vakitlerinde fotoğraf çekmektedir. Yazar, farklı yazılımları ve iOS uygulamalarını incelemeyi sevmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    google hakediyor ya en degerli şirket olmayı

  2. MaMiFilm dedi ki:

    Google çalışıyor Çok güzel olmuş dünyanın ne kadar hızlı değiştiğini kanıtlar nitelikte olmuş gerçekten etkileyici.

  3. drjacob dedi ki:

    Degişik bir şey ama güzel

" Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google ile Dünyanın 25 Yıllık Değişimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "