Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik!


02 Ekim 2017 Pazartesi 19:30
Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik!

Yayıncılığın büyük oranda internet ortamına taşındığı günümüzde, haber platformlarının ayakta kalabilmesi için reklam gelirlerine ihtiyacı var. Ancak, son dönemde reklam engelleyici yazılımların yaygınlaşması bazı yayıncı kuruluşlar ücretli üyelik sistemine geçiş yapmaya başladı.

Günümüzde birçok yayıncı platform reklam engelleyici kullanan kişilerin siteye giriş yapmasını engelleyerek reklamları aktif etmesini istiyor.

Ülkemizde de aktif olarak karşımıza çıkan ücretli abonelik sisteminde ise gelirlerini abonelikten elde eden yayıncı kuruluşlar kullanıcılara reklamlardan arındırılmış bir platform sunuyorlar.

Kullanıcıların ücretli yayınlara Google’da arama yaparak farklı sitelerden ücretsiz bir şekilde ulaşabiliyor olması ve yayıncıların büyük bir kısmının bu durumdan şikayetçi olması internet devini harekete geçirdi.

Google, ücretli makale için tercihi yayıncılara bırakıyor!

İlk tıklama ücretsiz politikası ile kullanıcılara binlerce makaleye ücretsiz ulaşma şansı sunan Google, yayıncı kuruşların bu programa dahil olmaması halinde makale ve haberlerin tamamını indekslemiyor.

Bu durum ise internet yayıncılığına odaklanmış platformların ciddi bir trafik ve buna bağlı olarak gelir kaybı yaşamasına neden oluyor.

Google

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için yayıncı kuruluşlar ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Google News sorumlusu Richard Gingras, ilerleyen günlerde oldukça esnek bir sisteme geçiş yapacaklarını açıkladı.

Esnek seçim sistemi ile birlikte kaç makalenin ücretsiz olarak sunulacağı yayıncılar tarafından belirlenmeye başlanırken ve abonelik işlemleri oldukça kolaylaştırılacak.

Platformların tüm makalelerini indeksleyeceğini açıklayan Google’ın kullanıcıların platformlara abone olma ihtimalini artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

:: Herhangi bir haber platformunda ücretli abonelik sistemini kullanıyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan yayıncılık sektörü için önemli değişiklik! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  2. 2 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  3. 3 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  4. 4 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  6. 6 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  7. 7 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  8. 8 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  9. 9 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  10. 10 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!