Okunma

Google İnterneti Sıfırlayacak


04 Haziran 2014 Çarşamba 13:00
Google İnterneti Sıfırlayacak

ABD’nin ulusal güvenlik kuruluşu NSA tarafından yıllardır internetin arka planında gerçekleştirilen işlemlerin yasallığını sorgulayan ve özgür bir internet isteyen Reset the Net oluşumuna Google da katıldı. Bunun bir parçası olarak, Chrome için özel bir eklenti yayınlayan Google, uçtan uca şifrelemeyi kolaylaştırıyor.

İnternet özgürlüğüne karşı 5 Haziran‘da (yarın) eyleme geçecek olan oluşum, bugüne kadar Reddit gibi birçok internet devinden destek almıştı. Trene Google‘ın da binmesi, gizlilik ve güvenlik konularında birkaç ekstra adım atılmasını kolaylaştırabilir. Fight for the Future internet aktivist organizasyonu tarafından desteklenen Reset the Net’e destek olan Google, ilk olarak güvenlik ve gizlilik kültürünü desteklemekle işe başladı.

Eklenti Nasıl Çalışıyor?

Google’ın yeni Chrome eklentisi, uçtan uca şifreleme ile e-postalarınızı güvenle göndermenizi sağlıyor. Şifrelemenin sağlıklı biçimde çalışabilmesi için, her iki tarafın da şifreleme eklentisine sahip olarak bunu desteklemeleri gerektiğini hatırlatan Google, kendi verilerine göre Gmail ile diğer e-posta servisleri arasında gidip gelen postaların yüzde 40 ila 50 oranında şifrelenmediğinin altını çizdi.

Bugüne kadar uçtan uca şifreleme yöntemlerinin kullanımının hayli zor olduğunu belirten Google yetkilileri, Chrome eklentisiyle birlikte bu yöntemi kullananların sayısında hızlı bir artış görmeyi umuyor. Reset the Net hakkında detaylı bilgi için buraya, Chrome şifreleme eklentisini indirmek için ise buraya tıklayın.

:: E-postalarınızda şifreleme kullanmayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google İnterneti Sıfırlayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google İnterneti Sıfırlayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google İnterneti Sıfırlayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "