Okunma

Google I/O 2015’te Neler Oldu?


28 Mayıs 2015 Perşembe 15:00
Google I/O 2015’te Neler Oldu?

Google‘ın yeni ürünlerini tanıttığı en büyük etkinlik olan Google I/O 2015 konferansı, 28 Mayıs tarihinde San Francisco’da gerçekleşti.

Biletleri genel katılımcılar için 900 Dolar ve öğrenciler için 300 Dolar olan konferansta, peki neler tanıtıldı?

15-05/22/01-io15.png

Etkinliği nasıl takip edebiliriz?

Etkinliğin genel olarak takibi için Google, I/O 2015 web sayfasını çoktan açtı. Bu sayfada etkinlikte yaşanan gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca gerçekleşen tüm önemli gelişmeler ve ürün tanıtımlarını ShiftDelete.Net aracılığı ile öğrenmeniz mümkün.

Etkinlik hakkında daha fazla ön bilgi ve tanıtılması muhtemel ürünler (Android 6.0 M, Google Glass 2 gibi) hakkında bilgi edinmek için sonraki sayfalara geçebilirsiniz.

15-05/22/07-io.jpg

Etkinliğin başlangıcı nasıl?

Etkinlik, tahminlere göre AndroidGoogle Apps, Chrome ve daha fazla bölümü yöneten, kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai‘nin konuşması ile başlayacak. Açılış sonrası sırası ile Google‘ın ürünleri tanıtılacak. Peki, etkinlikte hangi ürünler tanıtılacak?

15-05/22/02-android-m.png

Android 6.0 M

Android‘in bir sonraki sürümü olacak 6.0 M, Google I/O 2015’in ana konusu olacak. Tahminlere göre yeni sürüm, Android 5.0 Lollipop gibi devrimsel yenilikler ile gelmeyecek. Jelly Bean’den KitKat‘a geçişte olduğu gibi küçük ama önemli yenilikler, Android 6.0 M ile duyurulacak.

Android 6.0 M ile, Material Design tabanlı arayüzde ve Art yapısında herhangi bir değişiklik yaşanmayacak. Sistemin isminin ise Android 5.0 L‘de olduğu gibi, I/O 2015‘te açıklanmaması bekleniyor. 

Android 6.0 M, muhtemelen Haziran ayı sonrasında test edilmeye başlanacak ve gelecek sonbahardan itibaren Nexus cihazlara gelmeye başlayacak. Ayrıca, gelecekte tanıtılması beklenen Nexus telefonun da Android 6.0 M ile gelmesi bekleniyor.

15-05/22/03-google-glass-2.jpg

Google Glass 2

Google‘ın uzun zamandır Google Glass‘ın yeni sürümü üzerinde çalıştığı biliniyordu. Tahminlere ve beklentilere göre son kullanıcıya ulaşacak Google Glass 2, muhtemel olarak Google Glass‘ın yasaklanmasına neden olan bazı özelliklere sahip olmayabilir.

15-05/22/04-google-photos.jpg

Google Fotoğraflar

Google‘ın Google Plus hizmeti ile bütünleşik olan fotoğraflar bölümünü, bağımsız hale getireceği geçtiğimiz aylarda yaptığımız haberlerden biliniyordu. Ancak yeni sistemin ne zaman tanıtılacağı ve tam olarak nasıl bir yapı sunacağı merak ediliyordu.

Google‘ın fotoğraflar servisi de muhtemel olarak Google I/O 2015 konferansında tanıtılacak. Mobil uygulamalar ve gelişmiş özellikler sunan bir web sayfası ile duyurulması beklenen Google Fotoğraflar‘ın ne zaman kullanıma sunulacağı ise bilinmiyor.

15-05/22/06-ara.jpg

Project Ara

Etkinlikte tanıtılacağı tahmin edilen bir diğer ürün ise Project Ara içeren ilk telefon olacak. Bu telefon muhtemelen geliştiriciler için yüksek fiyatlar ile sunulacak. Project Ara kapsamında satışa sunulacak ilk telefon, geçmiş haberlere göre Nvidia ve Marvell‘ın işlemcilerinden gücünü alacak. Cihazın ek modüler parçalarının ne şekilde sunulacağı ise merakla bekleniyor.

15-05/22/05-android-wear.jpg

Android TV, Auto ve Wear

Android‘in farklı platformlar için geliştirilen farklı sürümleri için de yeni özelliklerin Google I/O 2015 konferansında duyurulması bekleniyor. Ayrıca son bilgilere göre Google, nesnelerin internetine yönelik Android tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor ve bu işletim sisteminin de Google I/O 2015 konferansında duyurulacağı tahmin edilmekte.

Etkinlik hakkındaki bilgiler şimdilik bu kadar. Bakalım 28 Mayıs tarihinde başlayacak konferansta neler tanıtılacak? Android cephesinde neler değişecek? Nesnelerin interneti için Android tabanlı işletim sistemi gelecek mi? Project Ara kapsamındaki ilk telefon duyurulacak mı? Google Glass 2, hangi özellikleri sunacak?

Etkinliği sizler için detayları ile takip edeceğiz. Sizde tüm gelişmeleri ShiftDelete.Net‘de detayları ile okuyabilirsiniz.

:: Google I/O 2015 konferansından beklentileriniz neler?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google I/O 2015’te Neler Oldu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Etkinlik internetten canlı yayınlanacak mı?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Gmail hesabını sil deyince tak diye siliyor drive, fotoğraflar, youtube içeriği ne varsa havaya uçabiliyor. Outlook öyle değil mesela hesabı sil deyince 2 ay bekliyor. Gmail de öyle olmalı. Facebook bile hesap silerken 2 hafta düşünme süresi veriyor. Google bunu dikkate alsın. Bulut çok değerli çünkü.

" Google I/O 2015’te Neler Oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google I/O 2015’te Neler Oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google I/O 2015’te Neler Oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "